Е-МАГАЗИН

100% Гаранция

ВИП ЗОНА

Само за ценители

Хипотерапия – как лекува общуването с конете

11776.w625

 

Конят е животно, към което множество народи имат култ. Неговият образ присъства в религията, обредите и митологията на народи от почти всички точки на света и това не е случайно- тези животни са наистина специални. Техният интелект е пословичен, конят е умно, чувствително и аристократично животно, което умее да усеща настроенията на хората и се влияе от тях.

Хората също се влияят от присъствието на коне около себе си – те имат способността да успокояват и дори лекуват различни проблеми у човека. За това свидетелства и съществуването на една специална терапия в лечебната физкултура- хипотерапията.

Хипотерапията (гр. „хипос“ – кон) започва да се прилага в специализирани центрове в САЩ през 50-те години на ХХ век, макар благотворните свойства върху тялото и душата, които конната езда оказва, да са били известни от векове. Още древните гърци използвали коне за облекчаване на някои състояние, смятани за нелечими. В литературата са документирани случаи на ортопедични и неврологични заболявания, които се повлияват добре от терапевтичното яздене на кон. През 1952 г. Лиз Хартел става първата жена в света, спечелила олимпийски медал за обездка- интересното в случая е, че Лиз е с парализирани от полиомиелит крака, но благодарение на терапия с кон успява да се пребори с мъжката конкуренция и да преодолее заболяването. Тя полага основите на съвременната хипотерапия и влага сили и средства в развитието и разпространението на това начинание.

Доколко терапевтичното общуване с кон ще повлияе успешно на болния, зависи от много фактори – неговото състояние, емоционалната му същност, връзката му с коня и нагласата към процеса, опитността на терапевта. Освен физическа, хипотерапията има и възпитателна полза и това е особено важно, когато става въпрос за пациенти -деца. Често заболяванията налагат на болния по-затворен начин на живот, докато лечебното яздене му дава възможност за занимания на открито, за общуване с това прекрасно и интелигентно животно, чиито емоции да усети и безрезервно да му отдаде своите. Конете са изключително чувствителни и при общуване с тях човек трябва да бъде спокоен и уверен, в противен случай животното се напряга и не може да се постигне единство между него и ездача. Това е първият урок, който пациентите научават, а той действа благотворно и върху самите тях – по време на сеансите болните се отпускат по начин, който не може да постигнат другаде и се наслаждават на общуването с коня.

 

Хипотерапията действа благотворно на заболявания и състояния като осификация (ошипяване), детска церебрална парализа, множествена склероза, последствия от травми, поведенчески проблеми, пристрастеност към наркотици, хранителни разстройства (булимия, анорексия), синдром на Даун, аутизъм, хиперактивност, дефицит на внимание, депресии и т.н. Различните упражнения по време на сеансите подобряват и физическото и психическо състояние на пациентите.

Не трябва да се бърка хипотерапията с обикновеното яздене

Тук не става въпрос за езда, а за терапевтично лечение и рехабилитация, което използва движенията на коня, за да въздействат те пряко върху болния. Блаагодарение на подобрената стойка на пациента, се наблюдават и промени в дихателната му активност, говора, координацията. Тъй като човекът активно отговаря на движенията на коня, благотворно влияние се оказва на вестибуларния апарат и чувството за баланс, от там се наблюдават промени в стойката и походката. Емоционалното общуване с животното подобрява самочувствието и желанието за живот.

Ключова роля при хипотерапията, независимо дали тя се използва като съпътстваща лечението терапия, или като самостоятелно средство за рехабилитация, играе терапевтът. Задължително условие е той да бъде сертифициран, тъй като тук става въпрос за лечение, а не за обикновена езда. Той трябва да познава отлично коня, да бъде сигурен в това, което прави и това да бъде доказано с необходимото свидетелство за правоспособност. Базата, в която се работи, трябва да има необходимите условия за терапия на хора с различни заболявания и проблеми. Не се доверявайте на случайни конни бази, които твърдят, че предлагат хипотерапия- задължително се уверете, че те имат право да извършват такава дейност. Не забравяйте, че хипотерапията не е просто яздене на кон, а средство за лечение, така че внимавайте на кого доверявате здравето си. / Hera.bg  Елена Георгиева

 

Вижте  новата  книга  на  д-р Марио Янакиев – „Кодът  на  детския  имунитет“

Напишете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*

Scroll Up