Несъмнено всеки от нас има своите притеснения, понякога и страхове, при адаптацията си към различни житейски ситуации. Тези чувства са полезни и нужни, за да разполагаме с необходимия мобилизационен ресурс да реагираме адекватно спрямо средата, в която сме попаднали. Когато обаче те генерират интензивно и ирационално чувство на страх и нарушават социалния ни живот, те се превръщат в мъчително страдание, известно като фобия.
Фобията се определя като прекомерен, персистиращ и ирационален страх от животни, предмети или ситуации, който може да бъде толкова силен, че да предизвиква пристъпи на паника и да наруши живота на страдащите.
“Трябва да се отбележи, че до известна степен и при определени условия е нормално човек да изпитва страх. Въпреки това, когато този страх излезе извън контрол имаме случай на фобия, при която степента на страх е толкова силна, че болният се опитва да избегне отключващия фактор с всички възможни средства. Нещо повече, той дори не може да мисли за онова, което го плаши, защото самата мисъл предизвиква у него крайно безпокойство“, казва д-р Елиса Кастро Руис, известен лекар хомеопат в Мексико Сити.
Какво може да причини ирационален страх?
Въпреки че различните фобии изглеждат на болшинството от хората любопитни, странни и дори невероятни, за онези, които страдат от тях, са истинска мъка. Заболяването засяга около 5% от населението, което го прави социален, а и икономически значим проблем.
„Определено има известна връзка между тревожност, фобии и паника. От хомеопатична гледна тревожността се възприема като състояние на вътрешно безпокойство пред някакъв не напълно ясен факт или обстоятелство” счита д-р Руис.
„Съществуват различни видове фобии /страхове/, а хомеопатичният реперториум на симптомите наброява около 300. Някои са известни и общи: например, страх от болест, смърт, бъдещето, провал, животни, вода, лудост, височина, затворени помещения и змии; от това, че ще случи нещо лошо; от публична изява; тъмнина, шумове и загуба на контрол т.н.“
Най-често срещаните фобии
Фобията означава страх от нещо конкретно, което се счита за причинител. Най-често срещаните фобии са:
- Арахнофобия – Страх от членестоноги (предимно паякообразни). Тя е една от най-разпространените фобии. Жертвите се стремят да стоят далеч от местата, където обитават тези животинки или от местата, където са видели паяжини. При някои хора по-силен страх предизвиква изображението, отколкото самият паяк.
- Социална фобия – Силен и персистиращ страх от отрицателна оценка в публични ситуации; бягство от социални контакти, самозатваряне и „самодостатъчност“. Смята се за една от най-разпространените фобии сред младите хора. Необходимо е задължително отдиференцирането ѝ от органични неврологични и психични страдания, тъй като тя е чест техен клиничен симптом.
- Аерофобия (позната още като авиофобия) – Страх от летене. Тези, които изпитват този вид фобия не само страдат от тревожност при излитане или кацане, но понякога се страхуват дори да планират пътуване със самолет.
- Агорафобия – Страх от открито пространство и всяко място, което не дава “сигурност” на пациента, който често търси „убежище“ в дома си.
- Клаустрофобия – Пациентът изпитва страх от затворени и ограничени помещения; Изчислено е, че между 2 и 5% от населението изпитва този вид фобия. Страдащите избягват на всяка цена асансьори, подземни тунели, малки стаи и въртящи се врати. Особено се страхуват от оборудване за медицински диагностични цели като ядрено-магнитен резонанс.
- Акрофобия – Страх от височина, която не се изразява просто в световъртеж, а предизвиква тревожност у страдащите. Тя се проявява в различни ситуации, като например при излизане на балкона, заставане на площадка, от която се открива гледка в далечина или пък в непосредствена близост до пропаст.
- Бронтофобия се нарича екстремния страх от гръмотевици и гръмотевични бури. Страдащите изпитват тревожност, която може да засегне дори социалния им живот, тъй като планирането на действията им зависи от прогнозата за времето.
- Нозофобия – Пациентът се страхува безпричинно от болести и то най-често тежки, неличими, което превръща ежедневието му в постоянно самонаблюдение. Канцерофобията представлява страх от раково заболяване и както е видно е частен случай на нозофобията.
- Танатофобия – Безпричинен страх от смъртта. някои автори я причисляват неправилно към нозофобиите.
- Некрофобия – Страхът от среща с мъртвец е естествен и инстинктивен при човека. Въпреки това, за тези, които страдат от тази фобия, да се изправят пред мумия или труп е страховито и емоционално преживяване, което не са в състояние ясно да обяснят.
Световната здравна организация (СЗО) определя паническата атака като епизод на огромен и ирационален страх, който достига максималната си интензивност за няколко секунди и продължава няколко минути, като предизвиква следните симптоми:
- Промени в сърдечната дейност или пулса – ускорен сърдечен ритъм, палпитации;
- Потене;
- Треперене или мускулни крампи;
- Недостиг на въздух и чувство на задушаване;
- Дискомфорт или чувство на тежест в гърдите;
- Гадене и дискомфорт в коремната област;
- Нестабилност, замаяност и / или припадък;
- Чувство че губиш контрол, полудяваш, губиш разсъдъка си;
- Усещане за изтръпване или мравучкане в различни части на тялото и втрисане или горещи вълни.
Хомеопатично лечение
Хомеопатията предлага ефективно лечение, което действа на много дълбоко ниво, като възвръща психическото и физическо равновесие.
Фобиите, ако не се лекуват, могат да се влошат до степен да предизвикат чести и силно изявени пристъпи на паника, защото страховете, обикновено са свързани с непреодолени ситуации, дълбоки емоционални разстройства и/или неприятни спомени. Хомеопатичното лечение включва избрани медикаменти, които действат на всички нива. То е съобразено с историята на заболяване на пациента и цели балансиране на функциите на организма като цяло.
Всъщност, хомеопатията винаги взема под внимание симптомите, които характеризират пациента (личностния му тип) и освен това отчита модалностите и формите, под които възникват фобиите.
За да се препоръча лечение на даден пациент е необходимо да се знае по кое време възникват кризите; под каква форма; какви други симптоми се наблюдават при всеки конкретен случай; кои са усещанията и чувствата, които ги провокират и всички онези характеристики, които индивидуализират симптоматиката.
Хомеопатията, като терапевтичен метод, разработен и интегриран в медицината от Самуел Ханеман, помага за преодоляване на кризата като намалява и смекчава страха, фобията, ужаса или паниката и премахва страданията на пациента. Възстановяването на енергийния и емоционален баланс води до постигане на нужното спокойствие. Тук, по-долу, изброявам някой от най-често използваните етиологични медикаменти при конкретни фобии:
Аерофобия: Argentum nitricum; Anacardium
Агорафобия: Argentum nitricum; Lycopodium
Арахнофобия: Tuberculinum; Ignatia amara
Клаустрофобия: Lachesis muta; Lycopodium
Акрофобия: Borax; Natrum muriaticum
Бронтофобия: Phosphorus; Tuberculinum
Нозофобия: Kalium carbonicum; Thuja occidentalis
Танатофобия: Arsenicum album; Natrum muriaticum
Страх от ново, непознато събитие: Pulsatilla, Lycopodium
Страх от тъмно: Stramonium; Calcarea carbonica
Страх от самота: Arsenicum album; Lycopodium
Страх от остри, режещи предмети: Alumina; Nitricum acidum
Страх от бъдещето: Anacardium; Causticum
Страх от животни: Tuberculinum; Pulsatilla
Страх от крадци: Natrum muriaticum; Lycopodium
Тъй като фобиите са хронично страдание, за окончателното решаване на проблема е необходимо теренно лечение. То може да бъде правилно назначено и проведено, само след обстоен преглед и проследяване, от лекар хомеопат. Единствено тогава, специалистът би могъл да ви предложи адекватно поведение и нужния ви медикамент в подходящата дозировка /т.е – потенция и кратност на приема/ в острата фаза на страданието.
Затова, ако смятате, че изпитвате ирационален страх от даден предмет, живо същество и / или обстоятелство, и че това не ви позволява да живеете в мир, потърсете помощ. Практиката показва, че хомеопатията разполага с всички необходими инструменти, които ще ви позволят да се освободите от страха и да водите живот, без тревожност или притеснения. Това, което е необходимо за справяне с проблема е: желание от ваша страна и консултация с добър лекар хомеопат./Д-р Иван Несторов