Тази година кърлежите са по – активни , но добрата новина е ,че не са преносители на опасни болести.
Ако компетентно лице извади кърлежа до 6 ия час , то вероятноста от болест е практически нищожна
Ухапването от кърлеж е безболезнено . За това редовно проверявайте тялото си за наличието на неприятния вредител.
Местата , които най – често се забиват кърлежите са в областта на главата , шията , ръцете до мишниците ,слабините и по долните крайници.
След изваждането на кърлежа не е необходимо да се прави каквато и да е ваксина.
Следете непрекъснато местото на ухапване. При подуване и зачервяване – уведомете лекаря си. Същото важи и за регионалните лимфни възли – по шията , под мишницата и в слабинната област.
Ако по някакъв повод вдигнете температура над 38 градуса в периода един месец след ухапването – лекарят трябва да се съобрази и да предпише антибиотик срещу евентулана зараза. Антибиотиците , които предписваме са от групата на Кларитромицина и Доксациклина.
Когато се разхождате в рискови места за кърлежи – носете светли , тънки дрехи , но с дълъг ръкав и дълъг панталон. Широкополата шапка е задължителна.
Мажете откритите части на тялото със слънцезащитен крем с висок фактор – 50 +. Ако накапете в него 4-5 капки Евкалиптово масло , то ще отблъсните със сигурност тези неприятели.
Когато използвате сайта, Вие приемате, че използваме „бисквитки" и други подобни технологии за подобряване и персонализиране на нашето съдържание, за анализиране на трафика, за показване на реклами и за защита от спам, зловреден софтуер и неразрешена употреба.ПриемамПовече