Е-МАГАЗИН

100% Гаранция

ВИП ЗОНА

Само за ценители

Ужас : Българското месо е пълно с антибиотици

„Фермите се застраховат и дават дори на здравите животни малки дози антибиотици“, казват експертите от „Активни потребители“

0625687001394114848_0

 

Българите ядат месо с антибиотици, а фермерите тъпчат животните с лекарства „за всеки случай“. Това показва седмият годишен доклад на Европейската агенция по лекарствата, пише в. „Сега“.

Документът анализира продажбата на антибиотици за животни в 30 европейски държави през 2015 г. Данните разкриват шокиращи факти за употребата на лекарствата у нас.

Фермите в България се оказват сред злоупотребяващите с медикаментите и са класирани на осмо място

сред обхванатите в проучването страни. У нас на 1 кг живо тегло се падат средно по 121 милиграма антибиотик, докато при отличниците стойностите са далеч по-ниски – 2 мг на 1 кг в Норвегия, 5 мг в Исландия, 12 мг в Швеция.

По-лошата новина е, че у нас употребата на лекарствата заплашително расте – от 92 мг през 2011 г. и 116 мг през 2013 г. до рекордните 121 мг, цитирани в доклада.

Сериозният проблем с безконтролната употреба на антибиотици е, че така се създава резистентност на бактериите, медикаментите спират да им влияят и се налага използването на нови и все по-мощни антибиотици във все по-големи количества.

Това, че ядем месо, натъпкано с антибиотици, е още по-смущаващо на фона на честите скандали по темата храни – яйцата с фипронил, „кравето“ масло, пълно с вода и неживотински мазнини, имитациите на сирене, направени с палмово масло и т.н.

В България най-голяма е употребата на тетрациклини,

показват данните от доклада. Веднага след тях се нареждат антибиотиците от групата на макролидите, амфениколите и добре познатият пеницилин.

Основният извод от доклада е, че като цяло използването на антибиотици във фермите в Европа е намаляло. Но това не важи за всички държави и както вече стана дума, нашата е сред изключенията. Относително добре е, че България е доста далеч от рекордьорите по използване на антибиотици за животни – Кипър (434 мг/кг), Испания (402) и Италия (322). Но докато за Италия тенденцията е за намаляване спрямо предишни години, в Кипър и Испания, както и у нас, потреблението се увеличава.

„За да предотвратят инфекциите и да ускорят растежа на животните,

фермите се застраховат и дават дори на здравите животни малки дози антибиотици“,

коментират експертите на „Активни потребители“ по повод на данните в евродоклада.

Тези медикаменти са създадени за лечението на някога смъртоносните бактериални заболявания, но от години се използват безпричинно за превенция и профилактика на инфекции. Накратко – храната, която консумираме, се произвежда с големи количества антибиотици, а крайният продукт съдържа остатъчни количества от тях“, изтъкват от „Активни потребители“.

Бележка  от  д-р МАРИО Янакиев –  до  скоро  ,  когато  ме  питаха  кое  месо  е  най – полезно  за  детето ,  то  отговарях – пилешкото.  Сега  вече  не  знам  какво  да  кажа.  В  кабинета  зачестяват  случаите  на момчета  с  гинекомастия,  при  които  женските  полови  хормони  са  с  високи  стойности.  При  спирането  на  пилешкото  месо  се  нормализираха,  а  и  подуването  на  гръдните  жлези  изчезна.

Вижте  продуктите,  които  са  „антидот“   за  тези  състояния – сиропа  д-р МАРИО Имунокидс  и  книгата  “ От Нула“

Напишете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*

Scroll Up