– Сена. С лечебна цел се използват листата и плодовете на сената, които са богати на антрахинонови гликозиди. В храносмилателния тракт тези гликозиди се разграждат до вещества, наречени антрони. Под въздействието на бактериалната чревна флора те се превръщат в други вещества, наречени антраноли. Веществата, получени в следствие на разграждането на антрахиновите гликозиди, дразнят специфични рецептори в чревната лигавица и така стимулират чревната перисталтика.
За целта 1 супена лъжица листа или плодове се накисват от вечерта в 200 мл студена вода. На следващия ден студеният воден извлек се процежда и се изпива преди храна. Слабителният ефект на този извлек ще бъде още по-силен, ако за подсладител се използва пчелен мед, сладко от рози, от смокини или от сини сливи например.
Ако студеният воден извлек не е достатъчно ефикасен, може да се направи запарка, която е по-богата на актвно действащи вещества.
– Зърнастец. С лечебна цел се използват корите на растението, които също като сената съдържат антрахинонови гликозиди. Подобно на гликозидите на сената в стомашно-чревната система те се разграждат до вещества, които дразнят специфични рецептори в чревната лигавица и така засилват перисталтиката
За целта 1 супена лъжица наситнени кори от зърнастец се заливат с 500 мл кипяща вода и се оставят да врят в нея в продължение на десетина минути. След прецеждане приготвената отвара се подслажда и се разделя ма две дози, които се изпиват съответно преди закуска и преди лягане за нощен сън.
– Ревен. С лечебна цел се използват корените на растението, които също като предишните две растения съдържат антрахинонови гликозиди. Корените на ревена са богати и на органични киселини, които стимулират образуването и отделянето на жлъчни сокове и по този начин допълнително допринасят за засилване на чревната перисталтика и за подобряване на храносмилането.
– – Роза. С лечебна цел се използват цветовете на растението, които са богати на много вещества и най-вече на етерични масла, гликозиди, танини и други. Благодарение на тези вещества розата отдавна намира приложение както за профилактика и лечение на запека, така и за стимулиране на образуването и отделянето на жлъчни сокове, за понижаване на кръвния холестерол, за унищожаване на реца болестотворни микроорганизми и други.
За целта се прави запарка, като 1 супена лъжица листа от роза се залива със 150-200 мл кипяща вода. След 15 минути запарката се прецежда, подслажда се с пчелен мед или със сладко от плодове със слабително действие, и се изпива преди хранене. Желателно е ежедневно да се приемат поне две чаши запарка от цветове на роза.
– Алое. С лечебна цел се използват листата на растението, което трябва да бъде на възраст между 3 и 5 години. Също като сената, ревена и зърнастеца те съдържат антрахинонови гликозиди, които при разграждането со в стомашно-чревната система отделят вещества, дразнещи чревната лигавицаи стимулиращи чревната перисталтика.
Широко приложение не само за лечение на запек намира следното лечебно средство, приготвено на базата на алое: 150 г свежо настъргани листа от алое се заливат с 350 мл червено вино и с 250 г пчелен мед. Така приготвената смес се оставя да престои на тъмно и хладно място 12 дни, като периодично се разбърква. Употребява се по следния начин: първите 5 дни – по 1 чаена лъжичка 3 пъти дневно, 1-2 часа преди хранене, след което по същия начин се приема не по 1 чаена лъжичка, а по 1 супена лъжица.
– – Бял трън. С лечебна цел се използват корените и плодовете на растението. За целта 2 супени лъжици от билката се заливат с 500 мл кипяща вода и се оставят да врят в нея в продължение на 5 минути, свалят се от огъня и се покриват с капак. След петнадесетина минути така приготвената отвара се прецежда, подслажда се на вкус и се разделя на 3 равни дози, които се изпиват съответно преди закуска, обяд и вечеря.
– Синя жлъчка. С лечебна цел се използват корените и стръковете на растението. За целта 2 супени лъжици наситнени корени от билката се заливат с 500 мл кипяща вода и се оставят да врят в нея в продължение на 5-10 минути, свалят се от огъня и се покриват с капак. След 20-30 минути приготвенара отвара се прецежда, подслажда се на вкус с пчелен мед или със сладко от плодове с разхлабващ ефект и се разделя на 3 дози, които се изпиват съответно преди закуска, обяд и вечеря.
– Пчелник. С лечебна цел се използват стръковете на растението. За целта 2 супени лъжици наситнени стръкове от билката се заливат с 500 мл кипяща вода и се оставят да врят в нея в продължение на 3-5 минути. След прецеждане отварата се разделя на 3 равни дози, които се изпиват съответно 20-30 минути преди закуска, обяд и вечеря.
А когато страдащият от запек е с диабет, трябва ли да ползва мед?
За хора с диабет, трябва да сме много внимателни с меда.
Има други средства…
Поздрави 🙂
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте, синът ми е на 1.4м. и всеки ден се изхожда с големи усилия. По-точно се опитва. Много рядко успява сам, без медикаменти да се изходи добре. В повечето случай изпражненията му са малки по обем в сравнение с силите които полага. Още от бебе му личеше че е труден процес за него но поне имаше защо. От около половшн година е всекидневие по-горното ми описоние. Спазва режим ,който включва плодове, вода, само кашави ястия, сменили сме всички АП които са за неговия проблем но нищо не дава резултат. Дуфалак вече почти не му действа. Моля за съвет защото това е един ад за цялото семейство. По принцип нещата се влошиха след операция от пъпна херния и непосредствено след тово ротавирус. Хирурзите отричат но искам още мнение по въпроса макар и без преглед. Благодаря предварително.
Здравейте,
лечението е индивидуално,за всеки човек е различно.Опитвайте.Помага билка „Зърнастец“,има я в аптеките….За подробности се обадете.
Важното е да се движи много,но не прекалено.
Играта с деца също помага.
При проблем се обадете.
Петър А.Вълчев,учител,пенсионер,патил…
Здравейте,сина ми е на 2,4 г.,и в последния месец се изхожда само с клизма Н всеки три ден,яде само разхлабващи храни и не може да се изчака сам,сякаш от страх! Само билки не сме пробвали,мога ли да му дам зърнастец и по колко ? Благодаря!
Здравейте Илияна,
Не знам какво е зърнастец
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"