Няколко новаторски проучвания доказват връзката между нормалната микрофлора на бебето /добрите бактерии в дебелото черво/ и неговата обмяна ,имунитет и развитието на различни хронични заболявания – диабет, затлъстяване и рак.
При възрастния човек нормалната флора на червата наброява около 1000 вида и е в количество – умопомрачителните 100 трилиона бактерии.
Нещата вървят още по- интересно. След черния дроб следващ по големина и тежина се оказва конгломерата от нормалната микрофлора – около 3 килограма.
Голям интерес предизвика публикуването на е едно проучване в Англия, според което ако бебетата през първия месец получават допълнително пробиотици , то честотата на имунна реакция срещу клетките на панкреаса , които произвеждат инсулин е значително по-малка.
От друга страна – ако през първата година на живога на бебето използваме антибиотици от 3 до 5 пъти , то те унищожават нормалната флора и има голям риск за развитие на диабет , затлъстяване и рак в по-късна възраст.
Едно обширно проучване сред кърмачета в САЩ , които приемат допълнително пробиотици – Лактобацилус и Бифидобактериум изуми световната лекарска общественост.
Наблюдавани са били стотици бебета , и са били изследвани за наличието на антитела срещу т.нар. клетки на Лангерхансови острови – те се намират в панкреаса и произвеждат инсулин.
Учудването е било голямо , когато се е установило , че в сравнение с контролната група, бебетата , които са приемали пробиотиците в първия месец след раждането са имали изключително ниски нива на антитела и от там много по-малък риск за развитието на диабет.
За българските читатели е интересно да си припомнят ,че в истинското кисело мляко се съдържаха тези пробиотици.
Но , замислете се – кой може да каже ,от къде може да се намери ИСТИНСКО БЪЛГАРСКО КИСЕЛО МЛЯКО ?