Календарът е съобразен с Типика на БПЦ и се пости по този начин, освен ако изповедника/свещеника не ви е препоръчал друго!
Еднодневни пости:
всяка сряда – за спомняне предаването на Иисуса Христа на страдания;
всеки петък – за спомен на самите Му страдания и смърт;
5 януари– за достойно приготвяне за празника Богоявление;
29 август – деня на Отсичане главата на св. Йоан Кръстител
14 септември (Кръстовден) – за спомен на кръстните страдания на Иисуса Христа
Многодневните пости през 2015 година:
Месни заговезни – на 16.02.2015 година. След този ден до края на Великия пост (11.04.2015 г.) се преустановява консумацията на месо, месни продукти и животинска мазнина (мас)
Сирни заговезни – 22.02.2015 година. През седмицата от 16.02.2015 г. до 22.02.2015 г. (включително) е позволено да се консумират мляко, млечни продукти и яйца. След 22.02.2015 г. се преустановява консумацията на каквито и да са животински продукти.
Велик пост (Великденски пост) или Света Четиридесетница – започва на 23.02.2015 год. и продължава до 11.04.2015 год. (включително)
Петров пост – започва на 08.06.2015 год. и продължава до 28.06.2015 г. (включително)
Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост от датата на Пасха. Започва винаги от неделята след Петдесетница и продължава до Петровден (29 юни). Когато Възкресение Христово се падне между 5 и 8 май тогава няма Петрови пости.
Богородичен пост – от 1 август до 14 август
Рождественски (Коледен) пост – от 15 ноември до Рождество Христово.
Дни в които не се пости:
Църквата е установила и периоди в годината, през които се разрешава да не се спазва еднодневният пост в сряда и петък. Обикновено това са седмиците преди многодневен пост или след него. Тези седмици са следните:
1. През Рождественските празници — от 25 декември до 4 януари (11 дни).
2. Неделя на Митаря и фарисея — две седмици преди Великия пост.
3. Седмицата преди Великия пост, която започва след Месни Заговезни и завършва със Сирни Заговезни. През цялата седмица се разрешава употребата на яйца, риба и млечни продукти, но вече без месо.
4. Светлата седмица след Великден.
5. Седмицата след Петдесетница.
Възрастни, болни, бременни, кърмачки и деца не спазват поста по този начин, но се съветват с духовния си наставник за това дали и как да постят!
ПОСТИТЕ, СПОРЕД ЦЪРКОВНИЯ УСТАВ (ТИПИКА) НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА
В манастирите, по принцип, се пази по-строг пост. Но според правилото “всеки манастир си има свой устав”. В някои манастири например се позволява да се яде месо, когато не е определено да се пости. В други манастири въобще никога не се яде месо.
За миряните манастирският устав не важи. Миряни са всички християни, които не са монаси в манастири.
СТЕПЕНИ НА ПОСТИТЕ
а. На Велики петък не се полага да се яде нищо. За немощни и престарели – само хляб и вода.
б. В понеделник, вторник и сряда на Страстната седмица и първите 5 дни от първата седмица на Великия пост се пази строг пост (растителна храна без олио). Също такъв строг пост има и за 5 януари и 29 август. В тези 2 дни, когато се случат в събота или неделя, се разрешава „елей и вино“.
в. През Великия пост (освен първата и последната седмица) и Богородичния пост, както и през първата седмица на Коледния пост и от 20 до 24 декември включително – постът се състои в ядене само на растителна храна с олио. Това важи и за 14 септември.
Безгръбначни животни: охлюви, миди, октоподи и др. такива се считат за постни храни.
г. През останалите дни на Коледния пост, през Петровите пости и в сряда и петък (когато не са в постния период) се разрешава риба. Риба се разрешава и на празниците Благовещение, Преображение Господне и Връбница.
д. През Сирната седмица постът се състои в това – да не се яде месо. Тя и не се нарича постна. Яде се риба, масло, яйца, сирене и други млечни продукти.
стр. 511 – 512 от Типика на БПЦ