Лечебната дюля е била известна още на древните гърци
В други култури, този плод е бил също широко използван за много заболявания. На него се приписват чудотворните свойства. Плодът е смятан за символ на пламенната страст и истинските чувства.
Стипчивият вкус на дюлята се дължи на високото съдържание на танини. Плодовете, когато се ядат пресни, присядат на гърлото ни.
Но се ползват в различни десерти: конфитюри, желета, мармалад, кекс, торта. Полезността на дюлята след готвене не намалява.
Едно парче плод на ден напълно дава на организма ни дозата за деня от витамини А и С, желязо. Плодът съдържа прости захари и диетични фибри.
Впечатляващото количество аскорбинова киселина и пектин прави дюлята отличен адсорбент. С нея може да очистите организмаси от тежки метали, отрови от околната среда.
С редовната употреба дюля вие може да се спасите от настинки и сезонни инфекции. Каротинът и витамин С засилват имунната система.
Ако ядете дюля, че имате еластични кръвоносните съдове. Ето защо този плод е идеална превенция при атеросклероза, тромбоза и други съдови проблеми.
Плодът помага за психическото състояние на лицето. Дюля не само дава позитивност, но също така нормализира апетита, лекува безсъние и хронична умора.
Пресни плодове се ползват за лечение на анемия (петдесет грама от продукта съдържа дневната доза от желязо).
Дюлевият сок е чудесен естествен антисептик. Той спира остър пристъп на астма и помага при туберкулоза.
Ако човек с промяна на времето вдигне своето кръвно налягането, има главоболие, то чаша горещ чай със сладко от дюли, прави чудеса.
Чаят от дюли е ефективен лек за цистит и маточни кръвотечения.
В 100 грама дюля има по-малко от 50 калории. Но колко витамини и минерали! Следователно, плодовете трябва да бъдат включени в менюто на хора, които искат да отслабнат.
РЕЦЕПТИ
Също лечебно действие имат листата на дюлята. За облекчаване на острите пристъпи на астма си направете така чай.
Шест дюлеви листа се заливат с чаша вряла вода. Оставете ги за час и четвърт. Прецедете. Прием – две супена лъжица три пъти на ден.
При маточно кървене и липса на апетит 10 грама сушени плодове се слагат в половин чаша вряла вода. Варите 3 минути. Пийте по 1 лъжичка преди всяко хранене.
При болки в гърлото и очни заболявания се приготвя отвара от семената на дюлите. Правете гаргара на гърлото си или компрес за окото.
За медицински цели се използват и семената на дюля, които се сушат в сушилня при температура от 40-50 ° С.