Нарът – един от символите на Ориента, вирее чудесно и в България. Това е храст или дърво, отрупано късно напролет с разкошни червени цветове, а сега, наесен – с едри като портокал плодове. Всяко малко семенце в тях е обвито в яркочервено месо със сладко-кисел вкус.
За египтяните нарът бил символ на плодовитост и лек за много болести. Древните гърци му посвещават свои митове. В тибетската медицина сокът му успешно е използван при гастрити, бъбречни камъни и захарен диабет. Арабите лекували със сок от нар главоболие, стенокардия и стомашно-чревни разстройства. Индийците го препоръчвали за подмладяване, а за китайците отварата от корите му било укрепващо и противовъзпалително средство, което стимулирало обмяната на веществата.
В днешно време е потвърдено, че това е плодът с най-много антиоксиданти. 30 мл сок от нар съдържа 3 пъти повече антиоксиданти от 30 мл зелен чай или червено вино. Антиоксидантите в него могат да спрат развитието на атеросклерозата.
Освен това в една чаша сок от него се съдържа около 40% от необходимата за организма дневна доза витамин С, който помага за предотвратяване на сърдечносъдовите заболявания. Освен това – калций, магнезий, фосфор, желязо, натрий, а по количеството на калий многократно превъзхожда други плодови сокове. Благодарение на този богат минерален състав, той стимулира кръвообращението, намаля холестерола и регулира водно-солевия обмен. Поради това се използва в лечебното хранене на страдащите от хипертония и сърдечна недостатъчност. Благодарение на наличието на фолацин, пектини и танини, сокът от нар е полезен при различни възпалителни заболявания на храносмилателната система. Той е и биостимулатор с тонизиращо и укрепващо действие. Сокът на нара има още и диуретично, противовъзпалително, антисептично и обезболяващо действие.
Той е ефективно средство при възстановяването след инфекциозни заболявания и операции, бъбречни колики и стомашно-чревни разстройства. Дори – повишава устойчивостта на организма към радиация. Сокът от киселите сортове нар помага при диабет.
Нарът предпазва ставите от разрушаване, затова, ако искате да пропуснете артритите и артрозите, наблягайте на консумацията на този вкусен плод. За да вдигнете нивото на хемоглобин в кръвта си, яжте пресен нар и пийте сок. А благодарение на съдържащите се в него антиоксиданти, които стимулират притока на кръв към половите органи нарът подобрява мъжката потентност. Ако изплаквате устата си със сок от нар, това ще ви помогне да се справите с проблемите в устната кухина и с неприятния дъх. При проблеми със стомаха яжте нар – уникалното на този плод е, че той помага както при запек, така и при стомашно разстройство.
Сокът от нар е противопоказан единствено при пациенти с язва на стомаха и гастрит с повишена киселинност. Нарът е и елемент от козметиката. Научни изследвания доказват, че този плод заради естествените си антиоксиданти предотвратява стареенето на кожата. Сокът му се използва за избелване на кожата на лицето, за премахване на старчески петна, акне и лунички, служи и като почистващо средство. Ако добавите сок от нар към сметана, ще получите отлично средство за подхранване на кожата. Освен това той стимулира растежа на косата и укрепва ноктите.
Кората на плода е богата на дъбилни вещества и се използва във вид на чай при остро стомашно разстройство и против тения. Съвременната наука потвърждава спазмолитичното и противовъзпалително действие на екстрактите от нар. Запарката от нар подтиска грам-положителните бактерии, а полифенолите от кората спират размножаването на дизентерийните пръчици. Оказва благоприятен ефект при стомашни болки, стомашно-чревни разстройства, главоболие, малария, ангина, анемия, кашлица, бронхиална астма, дерматити и изгаряния на кожата. Успешно понижава температурата.
В народна медицина нарът се употребява при треска, малария, скорбут, ангина, кашлица, анемия, бронхиална астма, при лечение на туберкулоза, пневмония, бъбречни кризи, дерматити, изгаряния, отравяния. Българската народна медицина препоръчва кората на плода при диария, дизентерия, кръвохрачене, кървава урина, силна менструация, стомашни и чревни възпаления и др. А външно – за промивки при бяло течение, за гаргара при възпаления на сливиците и венците.
Рецепти
– Една супена лъжица кора от нар се вари в половин литър вода за 10 минути. При стомашно разстройство от получената отвара се пие по 1 винена чаша 4 пъти дневно преди ядене.
– При тения 50 г кора от корените на нара се вари в 700 мл вода 20 минути, като на мястото на изврялото количество вода се долива нова. От отварата се пие по 1 винена чаша преди ядене на 10 минути до 3 пъти и след един час се взема английска сол.
Здравейте Д-р Янакиев! Дъщеря ми е на 3г. и 8 м. Две седмици беше хремъва – пръсках й Назик, имаше зачервено гърло и вдигна температура 37,5 само един ден, по гърлото и се образуваха бели налепи и започнах да и давам меркуриус солюбилис 9 / това беше преди 6 дни/. Сега привидно е добре, има носни секрети от време на време, но на едната сливица и виждам лек бял налеп все още. Моля за съвет, какво да и давам да пие и вообще да и давам ли нещо?