Природните сиропи на д-р Марио ImmunoKids и ImmunoBoost – златен стандарт за комплексната профилактика и възстановяване от пролетните вируси…
Лечението на остро заболяване се осъществява само от лекар, след преглед!
Поради зачестилите случаи на заболели от шарката морбили, то ми се иска да отговорим на част от въпросите, свързани с характеристиката на тази шарка
Един с морбили заразява 95 неимунизирани
Един болен от морбили, срещнал 100 неимунизирани срещу заболяването лица, разболява 95 от тях. Това съобщи главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Засегнати са четири области в страната: Благоевград – 40 заболели, София-град – 7 заболели, София-област – 3 случая, Варна – 1 случай. По възраст заболелите са разпредени както следва: до 1 г. – 10; 1-4 г. – 24; 5-9 г. – 6; 10-14 г. – 2; 15-19 г. – 3; 20-24 г. – 1; 25-29 г. – 2; 35-39 г. – 2, над 40 г. – 1.
Изпълнението на Националния имунизационен календар по закон е задължително. За изминалата година регионалните здравни инспекции са извършили 16 хиляди проверки за изпълнението на календара и са издадени 112 акта на родители, които не са ваксинирали децата си. Проверени са били и общопрактикуващи лекари и общ медицински персонал.
„Не приемам спекулацията, че ваксините често пъти дават нежелани реакции. Точно обратното – най-малък е броят на съобщените нежелани реакции именно при ваксините. Освен това страната ни е изключително либерална по отношение съобщаването на нежелани реакции. Има работещ механизъм за съобщаването – на страницата на Изпълнителната агенция по лекарствата всеки гражданин и всяко медицинско лице могат да докладват при съмнение за нежелана реакция към лекарствен продукт. Показателно е, че при 2 млн. и 200 хил. ваксинации през 2018 г. са съобщени едва 108 нежелани реакции, болшинството от които са т. нар. преходни реакции – повишаване на телесната температура, подуване или зачервяване около мястото на поставяне на ваксината. Важно е да се знае, че 1 болен от морбили, срещнал 100 неимунизирани срещу заболяването лица, разболява 95 от тях“, посочи доц. д-р Кунчев.
„В момента Националната референтна лаборатория към Националния център по паразитни и заразни болести, лабораторно проверява всеки докладван за съмнение от регионалните здравни инспекции случай на морбили извън благоевградското огнище. Изключително важно е тази ангажираността на лекарите и здравните структури, за да реагираме още при първите случаи. Гражданите трябва да знаят, че най-уязвими са неваксинираните деца до 13-месечна възраст и най-вече тези между 6 и 13 месеца, при които намалява предаваната от майката на плода защита“. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Изпълнителният директор на Инфекциоззна болница „Проф. Иван Киров” проф. д-р Татяна Червенякова уточни, че в момента в Инфекциозна болница има 7 пациента с морбили с благоприятен ход на заболяването.
По отношение развитието на имунизационния календар доц. д-р Ангел Кунчев посочи, че Експертният съвет по имунопрофилактика е взел решение: чрез Националната програма за грип от следващия сезон да бъде осигурен безплатен достъп до ваксина срещу грип за всички желаещи хора над 65 години; да се намалят приемите на ваксина за туберкулоза от 4 на 3; да се промени схемата на прием за пневмококова ваксина – от 4 на 3; да се въведе още една реимунизация срещу коклюш в по-висока възраст, както и да се въведе препоръчителна ваксина срещу варицела, която чрез национална програма да се поставя безплатно на желаещите.
Последни данни за разпространени е на морбили
Към днешна дата общо за страната са регистрирани 32 случая на морбили. 26 случая са съобщени от РЗИ Благоевград, 4 – от Столична РЗИ, 1 – от РЗИ-София област и 1 от РЗИ-Хасково.
Разпределението по възрастови групи е както следва:
- във възрастовата група под 1 г. – 7 случая;
- във възрастовата група 1-4 г. – 16 случая;
- във възрастовата група 5-9 г. – 4 случая;
- във възрастовата група 10-14 г. – 1 случай;
- във възрастовата група 15-19 г. – 1 случай;
- във възрастовата група 25-29 г. – 2 случая;
- във възрастовата група 35-39 г. – 1 случай
Морбили (дребна шарка) е инфекция, която се предава по въздушно-капков път. Инкубационният период на заболяването е до 21 дни и продължава обикновено около 9-10 дни. Оплакванията започват най-често с хрема и кашлица, повишена температура, зачервени и оточни конюнктиви. Температурата се повишава до 39-40 градуса и се появява характерен обрив, първо по лицето, шията и гръдния кош. В хода на или след прекарано заболяване от морбили могат да се проявят усложнения от страна на сърдечно-съдовата система, белодробната система и централната нервна система.
Източник на зараза е само човекът. Фактор на предаване е въздухът, заразяването става при близък и директен контакт най-вече в затворени помещения. След преболедуване се изгражда траен пожизнен имунитет.
МЗ припомня, че още на 14 февруари на всички регионални здравни инспекции в страната е разпоредено чрез общопрактикуващите лекари да бъдат издирени и установени всички лица от 13-месечна до 18-годишна възраст без данни за имунизация и с пропуск в имунизационната схема и незабавното им обхващане с една доза ваксина срещу морбили, паротит и рубеола. Припомняме, че съгласно Имунизационния календар на Република България на децата безплатно се поставят задължителна профилактична имунизация с комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола от тринадесетия месец (след навършване на 13-месечна възраст) и реимунизация срещу морбили, паротит, рубеола на 12-годишна възраст.
Всички лекари на територията на страната следва да подходят с особено внимание към пациенти със съмнение за морбили.
Министерството на здравеопазването е осигурило достатъчни количества ваксина срещу морбили, паротит и рубеола и се обръща към родителите с апел при установен пропуск в имунизационния статус на детето си, сами да потърсят общопрактикуващия си лекар.https://www.lexmedicanews.com/
*******************************************************************************************************************
Разпространение на морбили сега . Брой на случаите…
Какви са били ваксините при възрастните….
Започваме с – Имунизация и възрастни. За тях имам добра и лоша новина… Да започнем с „лошата” – каквито и имунизации да са направени на хора над 30 години, то придобитият имунитет от ваксината не е така напрегнат /ефективен/… Добрата е – че с възрастта възприемчивостта към тази болест намалява…Обичам да се шегувам, че ако човек боледува, то това е признак на младост…:)
Щях да забравя и още една добра новина – след преболедуване се получава траен имунитет и човека не може да се зарази отново…/за разлика от скарлатината/
Но нека да бъдем сериозни.
През периода 1969 – 2013 година развитието на иумнизационната програма, по отношение на морбили в България, минава през няколко етапа, които се характеризират с различни ваксинални схеми и подходи, които са с различна ефективност.
За родените 1969 – 1971 – ваксинират се с моноваксина , щам „Ленинград” неболедувалите деца във възраст от 1 до 8 години…
За родените 1972-1982 – ваксинират се всички деца над 10 месеца с моноваксина с щам „Ленинград”
За родените от 1983 до 1992 година – при 90% от децата са имунизирани двукратно с моноваксина в бебешка възраст и на 4 ри години…
За родените след 1992 година се въвежда комбинирана ваксина ММР – срещу морбили, паротит и рубеола…Децата се имунизират на 13 месеца и на 12 години…
Ако търсите в имунизационните календари на вашите деца, то комбинираната ваксина е била под наименованието Priorix , а сега – MMR VaxPro
Основателно си задавате въпроса – колко трае действието на една ваксина? Обикновено -10 години…
Здравейте д-р Марио…може ли да бием ваксината против Морбили която е на 13м. преди реимунизацията пневмококи(IV) прием която е на 12м?
Здравейте Райна, Категорично – ДА!
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Моето дете е родено 2009 тогава се слагаше ваксина пентаксим ако не се лъжа. Купувахме я струваше 60 лв. На 6 години тетраксим. В тях има ли за морбили. Благодаря
Здравейте Пламена и в двете ваксини не се съдържа компонент против морбили…
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте, д-р Янакиев! И мен ме вълнува въпросът зададен от Райна, тъй като на дъщеря ми идната седмица й предстои реимунизация в 12 мес., но предвид ситуацията се замислям дали ваксината за морбили да не я поставим сега. Това разместване на двете ваксини крие ли някакви рискове и препоръчвате ли това да бъде направено?
Благодаря
Здравейте Десислава, Направете ваксината против морбили на 13 месечна възраст.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте,
От половин месец давам от вашият сироп имунокидс на дъщеря ми(Много съм доволна от него),която е на 13 месеца,предстоят ни ваксина за морбили и синфлорикс.Въпросът ми е мога ли да продължа със сиропа и да включа ли и
Туя?
Здравейте Ванеса, Да може да продължите със сиропа. Туя се включва 3 дни преди , по време и 3 дни след ваксината.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте докторе децата ми на 7г.и 10г.2016 г.Прекараха заедно Шарка и то много сериозно я прекараха имали опасност за тях в момента?Благодаря
Здравейте Ибо, Пазете ги от контакти с болни деца и подсилете им имунитета – напр. с ИмуноКидс.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте, при алергия от яйчен белтък, как се процедира с ваксината за шарки? Също така детето има и атопичен дерматит, изразяващ се в екземи на сгъвки на краката отзад и свивки вече повече от 3 месеца с променлив успех го овладяваме и пак се разлютява?
Здравейте Петя, По принцип се отлага ваксината при дете с такава алергия.
Може да направим терапия след преглед.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте, докторе. Имам дете на 3 години и 4 месеца. То има ваксина, предполагам,че и аз имам някъде назад във времето. Но въпросът ми е друг. Тъй като работя с хора всекидневно, възможно ли е да стана преносител на вируса чрез близък контакт, без самата аз да се заразя.
Здравейте Таня, Не, не може да бъдете пасивен преносител.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте доктор Янакиев, работя като медицинска сестра при личен лекар в кабинет.Преди 2-3 дни дойде на преглед детенце на 1 годинка с висока Т, неповлияваща се въпреки лечението . Вчера е било хоспитализирано в инфекциозно отделение с майката и двете с морбили… Трябва ли да се притеснявам , понеже бях в контакт с бебето и майката 🙁
Здравейте Евелина, Не се притеснявайте Не смятам, че след такъв кратък контакт може да се заразите.
Повишете имунитета си…
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте! На детето ни беше поставена ваксината за морбили преди 3 дни. Притеснявам се, защото в деня на ваксината детето като цяло беше здраво, няколко часа преди прегледа му протече нослето. Споделихме това с лекарката,тя каза, че нищо му нямало щом гърлото е добре. Звучеше толкова сигурна в това, че и повярвахме. Два дни след ваксината обаче детето е вече очевидно болно от някакъв вирус и сега се притесняваме от това какви са последствията при деца, при които е сложена въпросната ваксина докато са болни, защото явно при него тези сополи са били началото на някакъв вирус. Какво да очакваме, кога се проявяват и можем ли нещо да направим в случая. Чета за много тежки случаи с парализирани деца именно при поставянето на ваксината докато са болни, това спекулации по темата ли са или е реална опасността?
Здравейте Юлиян, Не се притеснявайте. Много често се случва да се поставя ваксина , когато детето е в инкубационен период на някакъв вирус. Права е лекарката, че наличието на хрема не е противопоказание за поставяне на ваксина.
Не се притеснявайте – ще оздравеете и няма да има последствия.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
здравейте, д-р Янакиев, искам да попитам на дете което е на 5год може ли да бъде поставена ваксина срещу морбили, ако няма сложена такава?
Здравейте, Да разбира се.
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"