Маслото от крил е революция в антиоксидантните добавки.
Крилът прилича на малка скарида. Максималната му дължина е 6,5 см а теглото му – 2 грама, но образува една от най-големите биомаси в света.
Любим деликатес е за китовете, моржовете, пингвините и някои птици.
Обитава ледените води на Арктика и Антарктида.
Маслото съдържа големе количества ненаситени омега 3 мастни киселини и по този начин балансира съотношението на омега 3 / омега 6 мастни киселини в човешкия организъм./в обичайното хранене това съотношение е 1 : 20 /.
За разлика от рибеното масло , това от крил пренася омега3 мастните киселини под формата на фосфолипиди – липозоми или малки мехурчета, които доставят мастните киселини директно в клетката.
Веднъж постъпили в клетката, те стимулират нейната обмяна, защитават я от агресията на свободните радикали, като заздравяват нейната мембрана.
Маслото от крил активира физиологията на имунните клетки – и от там организма става по-малко възприемчив към инфекции.
Подобрява се умственото развитие на подрастващите, тяхната концентрация, поведение и памет.
Други ценни компоненти на маслото от крил са витамините А и Е и астаксантина.
Тази комбинация от вещества има изключително мощно антиоксидантно действие,
В резултат на което се забавя остаряването на организма, стопират се или се ограничават хронични и злокачествени болести.
По време на всеки възпалителен процес в кръвта се появява специфичен анормален протеин, наречен С- реактивен протеин. /CRP/. Той практически не се среща в кръвта на здравите и е един от най-чувствителните показатели за наличието на възпаление.
Неговото ниво може да се повиши до 100 пъти. Скоро бе доказано, че и при захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, инсулти, астма, рак и др. тлее възпаление.
През 2006 година клинично проучване в Калифорнийския медицински изследователски център показа, че маслото от крил снижава с 20 % С-реактивния протеин.
То също защитава от вредното влияние на ултравиолетовите лъчи, предотвратява стареенето, предпазва от пигментни петна , съхранява структурата на ДНК и клетъчните мембрани.