Загубата на гласа (aфония) не е единственият и далеч не най-опасният симптом на ларингита. Тази болест има и други отличителни характеристики: постоянното дразнене и чувството за парене в гърлото, болките при преглъщане, лаещата кашлица – отначало суха, а след това с отделяне на храчки. Сухата тежка кашлица травмира лигавицата на ларинкса, след което идва инфекцията и започва процесът на възпаление.
Както всяко друго възпаление, и ларингитът се придружава от температура. Тя достига максимум до 37-38°. Освен това гласните струни се увеличават, като започват да приличат на малки зачервени цилиндърчета, отича лигавицата, нарушавайки свободната вибрация на гласните струни,
гласът бързо се уморява, спада, става дрезгав и груб
Както показва медицинската практика, ларингитът много рядко възниква като самостоятелно заболяване – само при певци, говорители, учители и при хора, чиято професия е свързана с говорене.
Но във всекидневието все повече се сблъскваме с острата форма на болестта, развиваща се на фона на вирусни инфекции:
– респираторни заболявания;
– грип;
– скарлатина;
– магарешка кашлица;
– ангина.
Много често причинител на болестта са замърсяванията в околната среда или лошите навици.
И още:
– продължителното вдишване на сух, горещ или студен въздух;
– химични изпарения;
– попадащият в белите дробове въглероден оксид;
– резки температурни колебания;
– злоупотребата с пикантна храна и алкохол.
Вие пушите отдавна и вече забелязвате, че гласът ви е загубил предишната си звучност? Нищо чудно. Всички заклети пушачи страдат от ларингит. Пасивното пушене също може да предизвика пресипване, загрубяване и дори загуба на гласа.
При постоянни проблеми с гласа и неправилно лечение на ларингита може да се развие хронична форма и заболяването със завидно постоянство ще напомня за себе си няколко пъти в годината, особено в междинните сезони и при студено време. Ако страдате често от вирусни заболявания, ангини или имате хронично възпаление на дихателните пътища – ринит, синузит, изкривена стена на носа, възпаление на сливиците, измъчват ви алергии, стомашно-чревни, сърдечносъдови заболявания и ендокринни смущения – това означава, че попадате в рисковата група.
Симптомите на хроничния ларингит,
за разлика от проявите на острия, са много по-тежки – постоянно усещане за наличието на чуждо тяло в гърлото, кашлица с храчки, които се отделят трудно, лепкава слуз, която покрива ларинкса и засъхва във вид на корички! На фона на промените в лигавицата на ларинкса могат да се появят и възелчета. Това е разрастваща се епителна тъкан, която не позволява на гласните струни да се затварят, което също води до пресипване на гласа. И ако имунната защита на организма не е достатъчно силна, ларингитът може да е придружен с тежки усложнения: възпалителен оток (абсцес) на ларинкса и по-рядко срещащата се форма – флегмон на ларинкса. При такива форми на ларингит лекарите задължително провеждат ларингоскопия, за да се изследват гласните струни, а в случай че се открият подозрителни образувания, се назначава биопсия, за да се елиминира наличието на ракови клетки.
РЕЦЕПТИ СРЕЩУ ЛАРИНГИТ
При пълна загуба на глас
Пригответе 200 мл прясно изцеден сок от червено цвекло, добавете 1 супена лъжица ябълков оцет. Правете гаргара на гърлото 3-4 пъти на ден.
Вземете 1/2 с.л. семена от анасон, залейте ги с 200 мл вода и оставете на котлона да ври 10-15 минути. Прецедете и към отварата добавете 1 супена лъжица коняк и 2 с.л. мед. Вземайте по 1 ч.л. на всеки 30 – 40 мин. Това е начин за бързо възстановяване на гласа.
За всички видове ларингити
Вземете 2 с.л. светли стафиди, залейте с 1 чаша вода и оставете да кипне. Към готовата отвара добавете 1 супена лъжица нарязан пресен лук. Вземайте по 2 с.л. от сместа 3-4 пъти на ден.
Остра форма
Капвайте в носа различни масла: сливово, евкалиптово, от звъниче или градински чай. Със същите тези масла е полезно да се правят инхалации (1 чаена лъжичка от маслото на 300 мл вряща вода). Продължителност на инхалацията – 15 мин., 3 пъти на ден.
Ще се възстановите по-бързо, ако спазвате и други важни правила:
– поддържайте в апартамента постоянно топлина и влажност;
– пийте повече минерална вода и мляко;
– веднъж на всеки 2 часа правете гаргара с отвара от лайка или градински чай;
– правете топли алкални и маслени инхалации по 15-20 минути на всеки 2-3 часа, а през нощта – загряващи компреси;
– правете горещи вани на краката за 20-30 минути 2 пъти на ден;
– капвайте в носа масло от шипка: то има противовъзпалително и смекчаващо действие.