Това е инфекциозно заболяване, заразяването на което се предава на човек чрез ухапване от кърлеж.
Райони в които най – често се среща /ендемични/ за България са Стара планина, Родопите – особено Смолянско, Рила, Сакар.
Пациентите могат изобщо да не си спомнят , че са били ухапани от кърлеж.
Рискът от заболяване нараства колкото по – дълго кърлежът стои забит в кожата. Този риск е минимален , ако кърлежът се отстрани до 6 часа.
Затова е необходимо, когато се посещават гористи или затревени терени , хората да се огледат подробно за кърлежи вечерта.
Първата фаза на заболяването е кожна и се нарича – хронична мигрираща еритема – розови петна с по – светъл кръг в тях и зачервяване на мястото на самото ухапване. То е безболезнено.
През следващите етапи на заболяването се засягат сърцето, очите, ЦНС, периферните нерви, ставите и кожата.
Заболяването протича в три стадия :
1.Ранен локализиран – имаме температура, умора и болки в мускулите. Появява се обрива.
2.Ранен разпространен – развива се седмици до месеци от ухапването. Имаме обилен обрив по цялото тяло. Имаме главоболие. Друга честа проява е неврит на лицевия нерв.
Сърдечни прояви – замаяност, горещи вълни, ритъмни нарушения.
Очните прояви са най – често под формата на конюнктивит.
3.Късен стадий – след месеци или години може да имаме прояви от страна на ставите – артрит или засягане на нервната система – полиневрит, радикулит, енцефалопатия.
Диагнозата се поставя, чрез клиничните симптоми и кръвни /серологични/ изследвания.
Лечението се провежда с антибиотици – Амоксацилин, Доксацилин, Цефтриаксон и др. Продължителността на лечението е от 20 до 30 дни. Профилактиката изисква да се използват репеленти /в-ва, които предпазват от ухапвания на кърлеж/. Ако кърлежът е простоял повече от 24 часа се препоръчва еднократна доза Доксицилин – 200мг.