В напрегнатото ни ежедневие все по-малко обръщаме внимание на нашите деца да общуваме.
Но имаме сериозен заместник.
Той е универсален и е всеобщ любимец.
Това са електронните игри и всички подобни устройства – таблети, телефони, компютри.
Знам ,че тайничко ги харесвате, защото Ви остават няколко часа без досадното мрънкане или плачене на децата ви. Но според мен те не са полезни, а могат и сериозно да увредят очите и психиката.
Ето и някои правила за тяхното ползване :
От 0 до 3 години – Без екрани. На тази възраст е най-препоръчително децата да учат и да се развиват през социалните си контакти с околните и с физически играчки.
От 3 до 6 – Технологии под внимателно родителско наблюдение и не повече от един час на ден. Например електронен четец за книжките вечер или приложения, през които могат да подреждат форми, да откриват скрити предмети или да учат букви и числа.
От 6 до 9 – Контролирана употреба и като част от времето заедно със семейството. Например видеоигри, на които може да играе цялото семейство. Да има време, свободно от всякакви технологии, и време за игра навън.
От 9 до 12 – Отговорна употреба. Не повече от 2 часа на ден, но без екрани на вечеря. Социалните мрежи се ползват с лимит за времето и предварително установени правила. Ако правилата се нарушават, конфискацията на устройствата за 24 часа е допустима.
От 12 до 17 – Повече свобода и доверие. На децата им е писнало от правила и търсят независимост. Тийнейджърите искат свои собствени акаунти в социалните мрежи и изискват лично пространство и неконтролирано време онлайн. В тази възраст ще помага, ако родителите опитват да познават онлайн приятелите на децата си, канят ги на вечеря и говорят за тях. А също и следят дали детето е ангажирано с учебните си часове и с приятелите си.