От появата на хомеопатията хомеопатичните Материи медики еволюират непрестанно, появяват се все нови и нови съждения, които свидетелствуват за огромното богатство на хомеопатичната мисъл. Въпреки това, и напук на това разнообразие, понятията, на които хомеопатите остават верни завинаги са тези за хиперчувствителността и интоксикацията.
От това общо правило произтича идеята за прескрипция на Folliculinum (разреден естроген) при мъжа. Може ли да се говори за истинска интоксикация на мъжа от естрогени или за истинска патогенеза на Folliculinum.
Естрогените са група липидни хормони, производни на холестерола, които съществуват както при жената, така и при мъжа.
Става дума за група стероидни деривати с въглерод в 18-та позиция (С 18) на холестерола.
- При жената трите естествени естрогени са: 17 бета-естрадиол или оестрадиол (Е2), който е преобладаващ, естриол (Е3) и естрон (Е1).
- При мъжа, Е2 се продуцира и чрез конверсия на андрогени под въздействие на ензима ароматаза, но циркулиращите концентрации са много по-ниски отколкото при жената.
Известно е, че естрогените са група хормони, които се синтезират по естествен път, както при мъжа, така и при жената.
Този синтез е подложен на сложна, но прецизна невроендокринна регулация.
При определени обстоятелства, обаче, възниква дисрегулация, в смисъл на свръхпродукция на естрогени, или изменена чувствителност на техните рецептори. Възможно ли е тогава да се говори за токсичност на естрогените?
Разпознаваме лесно два главни източника на хиперестрогенни състояния:
ЕНДОГЕННИ ЕСТРОГЕНИ
При човека естрогените са резултат от процеса на ароматизация на андрогените под въздействие на една ензимна група, наречена ароматази.
След 30 годишна възраст продукцията на тестостерон при мъжа започва да спада с темп от порядъка на 1 % годишно. Това засяга не само мъжествеността и либидото, но и кръвоносната, мускулната, костната и нервната система.
Колкото тестостеронът спада, толкова, чрез процеса на ароматизация на свободния тестостерон, се увеличава процентът на естрогени, а в резултат се появяват признаци на хиперестрогения: амиотрофия, гинекомастия, натрупване на мазнини в коремната област, нарастнал риск от метаболитни патологии и заболявания на простатата.
Ароматазите, под чийто въздействие се осъществява превръщането на тестостерона в естрогени, представляват ензимна система, принадлежаща към групата на цитохром 450. Те се намират на ниво яйчници, тестиси, черен дроб, мускули и най-вече мастна тъкан. Даден субект от мъжки пол превръща толкова повече андрогени (андростенедион и тестостерон) в естрогени (естрон и естрадиол), колкото повече мастна маса притежава.
Излишъкът от инсулин стимулира произвоството на ароматази, откъдето идва и връзката между хиперинсулинизъм и хиперестрогения при мъжа.
КСЕНОЕСТРОГЕНИ
Множество химични продукти, които се намират в околната среда и храните стимулират въздействието на естрогените в нашия организъм. Те се наричат ксеноестрогени, т.е. чужди естрогени или естрогени, които идват отвън. Сред продуктите с естрогенно въздействие, най-широко разпространени са различни пласмасови изделия, перилни или миещи препарати, пестициди, химични торове и нефтохимични остатъци.
Ксеноестрогените могат да имат отрицателно въздействие върху фертилността, човешката репродукция и освен това да окажат пагубно влияние върху сперматогенезата.
Регулиране на ароматизацията на тестостерон в естрогени
Тази симптоматика се обяснява с локално тъканно свръхпроизводство на естроген, или с хиперчувствителност на рецепторите към естрогени.
Тази хиперчувствителност към естрогени може да даде отражение не само върху физическия, но и върху душевния и емоционален аспект на мъжа. Някои проучвания доказват взаимозависимостта между ксеноестрогени и хипоандрогения при мъжа.
Симптомите включват:
< Затлъстяване чрез увеличение на мастната маса (може да бъде определена чрез импедансметрия).
< Задържане на натрий с мастна инфилтрация на тъканите, включително чернодробна стеатоза.
< Метаболитен синдром, включително хипергликемия и повишаване на плазмените липиди.
< Намаляване на либидото, импотентност и хипогонадизъм.
< Аномалии в сперматограмата.
< Гинекомастия.
< Нарушения в уринирането, от типа на нощна полакиурия или дизурия, които напомнят на симптоми от простатата или на истински аденом на простата.
<Тревожност и обсесивно-депресивни разтройства.
Този медикамент е произведен за пръв път през 1970 год. чрез разреждане и динамизация на естествен естроген. Понастоящем Folliculinum се приготвя от синтетичен източник.
Това е първото разреждане на хормон, което излиза на хомеопатичния пазар.
Показанията при жените основно са: предменструален синдром, дисменорея, хиперестрогенен синдром, естрогенозависими патологии като фибром на матката или нодули на млечните жлези.
ПОКАЗАНИЯ ПРИ МЪЖА
< Метаболитен синдром.
< Хипергликемия, хипертриглицеридемия, хиперхолестеролемия.
< Намаляване на либидото, простатизъм, аденом на простатата.
< Затлъстяване в коремната област.
< Гинекомастия.
<Тревожност и обсесивно-депресивни разтройства.
ТЕХНИКА НА ПРЕДПИСВАНЕ
Лечение
< Folliculinum 15 СН и Folliculinum 30 СН,
една доза седмично, или по една доза на всеки 15 дни, според клиничната симптоматика.
Трябва да се отбележи, че тази прескрипция трябва да бъде разглеждана като етиопатогенетична и трябва да бъде придружена от съответните медикаменти за чувствителен тип, най-честите от които в този случай са:
Baryta carbonica, Lycopodium, Natrum sulfuricum, Graphites, Thuya, Calcarea carbonica, Sepiahomeopath.bg