Е-МАГАЗИН

100% Гаранция

ВИП ЗОНА

Само за ценители

Кашлица – как да я облекчим с хомеопатични средства?

624-400-kashlica-nastinka-bolest

 

Кашлицата се появява вследствие възпаление на лигавицата на гърлото или на белите дробове и отделянето на секрет. При заболяване лигавицата на гърлото и белите дробове става чувствителна, заради което се изпитва силен дискомфорт при вдишване на студен въздух, приемане на течности и преглъщане на храна. Кашлицата може да бъде много различна: лека като подкашляне, суха, влажна, хъхреща, лаеща и спазматична, когато организмът се стреми да отдели събраните секрети в гърлото.

Със сиропите и таблетките за гърло не може да се излекува кашлицата, тъй като те не влияят на причинителите й. Най-добрият начин да се подобри състоянието е като се позволи отделяне на секретите, тоест се използват отхрачващи средства. Най-подходящи билки срещу  простудни заболявания и кашлица са женско биле, пчелник, лопен, мента, бъз и бял равнец.

Какви са хомеопатичните средства според вида кашлица?

При кратка, суха и леко дразнеща, като гъделичкане по гърлото, кашлица е подходяща билката беладона (лудо биле). Това средство е особено подходяща при внезапно начало на заболяването, повишаване на телесната температура над 37,5 оС и главоболие. Дава се при оточна възпалена лигавица на гърлото и локална болка. Изпитва се сухота в устата, гърлото.

При следващ етап на инфекцията, при суха кашлица с усещане за слабост, наличие на възпаление на гърлото и други лигавици – подходящо хомеопатично средство е бриония (дива бяла тиква). Подходящо е при наличие на висока температура, грип, бронхит. И тук критерий за избор може да бъде силната жажда и световъртежът.

На следващ етап при вирусна инфекция на дихателните пътища, при суха кашлица, сухо гърло или бронхит – се дава гелсемиум. Други симптоми за назначаването му са: липса на сили, умора, болки в мускулите и тежест в краката, студени крайници, обилна хрема, треска и изпотяване.

При суха, дразнеща кашлица, която се проявява при смяна на климатичните условия – например при излизане навън и обикновено остава при преминаването на настинката, има я сутрин или вечер при лягане – румекс криспус (къдрав лапад).

Хомеопатичният продукт кокус какти се прилага при възпалено гърло, когато има образуване на храчки, както и при пристъпи на силно и болезнено кашляне. При лаеща кашлица, която се влошава през нощта е подходяща дрозера, растение, познато като насекомоядно.

Когато кашлицата се влошава от студен влажен въздух, има събиране на секрет при гръкляна, понякога придружена с хрема хомеопатите използват лекарството дулкамара, получено от червено кучешко грозде.

При грип, наличие на втрисане и силна болезнена кашлица от хомеопат може да се назначи еупаториум перфолиум – дъбравник.

Еуфразия – очанка – се използва в случаите, когато състоянието и кашлицата осезаемо се подобрява в легнало положение.

При загуба или прегракнал глас, „гърмяща“, звънка кашлица – хепар сулфурис.

При кашлица с гърлени или носни секрети, които са жилави, гъсти  – при ринофарингит или катарален бронхит, се дава калиум сулфурикум.

Хепар сулфурикум – при кашлица с бодежи, които се усещат понякога до ушите. Тогава е наличен възпалителен процес, при който се усеща неприятен дъх на гнило. Използва се при тонзилит, ларингит, бронхит, ринит, синузит и др.

Калиум бихроникум се прилага при кашлица, която се появява предимно сутрин, в будно състояние и се влошава при процес на хранене.

Нукс вомика се назначава при кашлица, която се проявява сутрин и в легналото положение. Дава се при грип и простудни заболявания, наличие на хрема и остри болки.

Фосфорът помага при бронхит, с влажна кашлица и усещане за силна болка, подобна на изгаряне при възпаленото гърло.  Други отличителни особености са кашлица, появяваща се заради дразнене в гърлото, продължителна и звънка.

Пулсатила (котенце) помага при гъгнене, кашлица, която отнема от дъха, задавя и се проявява на пристъпи. Назначава се при остър и рецидивиращ бронхит, както и при остър и хроничен ринофарингит, които се отличават със загуба на вкуса и обонянието.

Антимониум татрарикум третира кашлица, при която има отделяне на секрет и може да предизвика повръщане.

Рус токсикодендрон се предписва при настинка, която се влошава от студено време или преди застудяване, грипни състояния, характеризиращи се с мускулни болки и тръпки, сухо гърло, пресипналост.

Спонгиа тоста е за кашлица, която наподобява кихане и наличие на упорито отделяне на секрет. В този случай той е обилен и с жълтеникав цвят. Кашлицата е суха, задушаваща. Има пресипналост, възможно е събуждане през нощта.Усеща се сухота и парене в гърлото.

Друго подходящо лекарство на билкова основа при кашлица заради простуда, грип и вирусни инфекции, е винцетоксикум (обикновен, лечебен устрел). Помага при суха, спазмолитична кашлица с усещане за болка в гърлото и изгаряне в гърдите.

Списъкът е на американския хомеопат Мелани Граймс, която обръща внимание на това, че кашлицата е признак за дистрес. За да премине оплакването или заболяването по-бързо, тя съветва да бъдем по-грижовни към организма си и намалим темпото. Понякога един – два дни почивка спестяват сериозно отсъствие от работа и тежко заболяване./ пулс.бг

  1. Avatar
    Деница

    Здравейте, доктор Янакиев,

    Респект и почитание към професионализма Ви и голямато сърце, което имате!

    Имам нужда от Вашата препоръка.
    В петък синът ми беше в контакт с много деца и… е лепнал нещо. В събота нослето цял ден течеше като чешмичка с бистър секрет, от Ваши предишни съвети започнах Шуслерова сол 3, Алиум цепа 3х5 гранули и два пъти Осцилококцинум. В неделя хремата беше пресъхнала. Но от вчера започна много лека и суха кашлица, снощи зачести, през нощта не кашля, но от тази сутрин определено закашля много често. През нощта имаше леко подхуркване, като преглътне или се отмести, спираше. Няма температура и детето е в много добра кондиция.

    Благодаря Ви предварително и успешен ден!
    С уважение,
    Деница

    1. Деница

      Здравейте, др Янакиев,

      Забравих да добавя, че гласът леко е пресипнал на сина ми!

      Поздрави,
      Деница

    2. Mario Janakiev

      Здравейте Деница,
      Не разбрах синът Ви на каква възраст е.
      Ако е над 3 години започнете следната схема:
      –Хепар сулфур 15 сн – 3 пъти по 5 гран.
      –Антимонум тартарикум 15 сн – 3 пъти по 5 гран.
      С уважение д-р МАРИО Янакиев


      Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"

      1. Деница

        Благодаря Ви, доктор Янакиев,

        Тази комбинация му е помагала много и преди по Ваша препоръка.
        Започваме я!

        Прекрасен ден!
        С уважение,
        Деница

  2. Здравейте! Искам да Ви попитам за синът ми, който е на 5 г. без никакви симтоми да има кашлица суха от време на време. Преди 3 месеца беше с хрема и от тогава си остана една кашлица.

    1. Mario Janakiev

      Здравейте Ани,
      това е остатъчна кашлица. Не мога да ми дам съвет без преглед.
      С уважение д-р МАРИО Янакиев


      Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"

Напишете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*

Scroll Up