Падането и чупенето на костите е един от кошмарите на старостта. Хората стават неподвижни, не могат да се обслужват сами и са приковани към леглото.
От тук последват и усложнения – развитие на тромбози, хипостатични пневмонии и краят всички го знаят.
Интересното е, че при жените рискът от подобни контузии е по-голям, но смъртността при мъжете е по – голяма.
И тъй като костите са по-чупливи при хора над 65 години, то всяко падане е фатално.
Какво да правите още от младини за да не ви болят ставите и всеки изкачен етаж да ви се струва като Еверес?
Физическите упражнения са изключително важни. Отделяйте 4 пъти в седмицата за фитнес, или дълга разходка в най-близкия парк. Ще намерите време. Винаги може да откраднете един час за себе си, та дори и да е от съня си.
Редовните физически натоварвания водят до стягане на сухожилията, и развитие на мускулна тъкан, която става все по-дефицитна след 60 годишна възраст. Именно те „шинират“ стави и кости и ги пазят от патологични фрактури.
Не е нужно да правите някакви сложни комплекси от физически натоварвания. Важното е да преодолявате тежестта на тялото си и да станете по-гъвкави.
Не е за пренебрегване фактът, че по-добрата мусукулатура изгаря повече мазнини и кръвна захар и намалява риска от добре познатите болести на обмяната.
Приемът на много лекарства са риск от патологични падания. Доказано е, че приема на повече от 4 вида медикаменти, които са от групите на успокоителните, антихипертензивните, антидепресанти и диуретици могат да доведат до нарушено равновесие и координация. Ето защо Вашият лекар трябва да избере най-необходимите.
И сега най-важното – Какво профилактично да приемате за да нямате проблем с костите и ставите в по-късна възраст. Установено е , че постепенно организма все по-трудно синтезира витамин Д. Ето защо е необходимо да го доставяте в оптимални количества. Същото важи и за витамините от групата на В. На този дефицит се дължат честите болки по хода на нервите на крайниците и в кръстна област и изтръпванията .
В менюто Ви трябва да преобладават протеините и много плодове и зеленчуци.
Пийте вода, дори и да ни искате. Достигнете до оптималното количество от 2,5 – до 3 литра на ден.
Приемайте храни, които са богати на калций. Фаворит сред тях е тахънът от сусам.
Рибата трябва да присъства във Вашето меню поне 2 пъти седмично.
Нека да реабилитираме и млякото – в България все още има истинско и полезно квасено мляко, което съдържа в оптимални количества пробиотика Лактобацилус булгарикус. Именно той ще поддържа нормална чревна флора, която ще съдейства за достатъчната резорбция на Калций и Фосфор от храната.
Ще Ви препоръчам и една изпитана схема от природни продукти, които ще се погрижат за Вашите кости и стави. Тя може да се приема в продължение на 3 месеца два пъти в годината. Тя е :
- Сироп на д-р Марио Имунобуст – по 10 мл. на ден
- Шуслерова сол № 2 – по 5 табл., разтворени в 150 мл. вода
- Хомеопатичния Калкарея фосфорика 15 сн – по 5 гранули сутрин на гладно.
Бъдете здрави и се радвайте на движенията си…