Как да разпознаваме бъзак (Sambucus ebulus L.) от черен бъз? Това е важно, тъй като бъзакът може лесно да се сбърка с бъза поради близост на наименованията им, а бъзакът не се препоръчва като източник на храна за разлика от черния бъз.
Основните разлики се състоят в следните характеристики: бъзакът е храстовиден и достига до 2 метра височина, докато черният бъз достига до 7-8 м височина и е дърво; бъзакът цъфти през юли-август, докато черният бъз по-рано – през май-юни; плодовете на бъзака са разположени на дръжка, изправена нагоре, докато плодовете на бъза висят надолу, обяснява проф. Пенчо Далев в книгата си„Диворастяща храна” (ИК „Труд“).
Бъзакът е многогодишно тревисто растение с пълзящо, силно разклонено коренище и изправено, голо, набраздено стъбло, в горната си част разклонено, високо до 2 м. Листата са срещуположно разположени, с яйцевидна до яйцевидноланцетна форма, дълги 5–16 см и широки 1–4,5 см. Цветовете са бели, по-рядко розово отвън, събрани в щитовидни съцветия. Излъчват неприятна, но не отблъскваща миризма. Плодът е ягодовиден, месест, сферичен, 4-6 мм в диаметър, тъмновиолетов до черен. Разположен е на изправена дръжка, за разлика от черния бъз.
Наричат го още тревист бъз, бъзе, бъзовляк, бъзуняк, ниско бъзе. На английски – danewort thicket, а на руски – бузина. Той е от сем. Мешковицови – Adoxaceae. Разпространен е като бурен по пустеещи места, край пътищата и населените места. В нашата страна е повсеместен, почти до 2000 м надморска височина.В цветовете на бъзака се съдържа етерично масло, захари и биологичноактивни гликозиди. Плодовете са богати на антоцианови багрилни вещества, захари, органични киселини (валерианова, ябълчена и винена киселина), дъбилни вещества, смоли, пектин, витамин С и др. В зелените плодове и семената се съдържат гликозиди които се считат за отровни.В народната медицина се използват плодът и коренът, а по-рядко и цветовете. Има диуретично, антимикробно и потогонно действие. Сокът от плодовете му се използва при безапетитие, анемия и отпадналост. при хемороиди и ревматизъм. При ухапване от насекоми се прилага чрез местно втриване върху кожата. /Здравница
Екстракт от плодовете на черен бъз влиза в състава на двата препарата за имунитета :
Здравейте, д-р Янакиев. От статията не разбрах хем не се препоръчва употребата на Бъзака ( тревисто растение), хем се използват плодовете в народната медицина. Вие плодовете на бъза (дървото) ли използвате в сиропите или на бъзака (храстовидното)?
От баба ми знам, че от дървото се взимат цветовете, а от храстовидното плодовете ( само добре узрелите). Поздравявам ви за сполучливия сироп Имунокидс. Много съм доволна.
Здравейте Ваня,
В сиропите д-р Марио Имунокидс и д-р Марио Имунобуст се използват плодове от черен бъз.
Вторият сироп ще бъде особено удачен за баба Ви.
С уважение д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"