Природните продукти на Д-р Марио – ИмуноКидс и Пробиотикът – най-добрата профилактика на вашето дете…
- Ваксините са „необходимото зло“ – трябва да ги приложим на своите деца, за да ги защитим от тежки заболявания.
- Новите ваксини са технологично подобрени както в посока ефективност, така и по отношение на безопасността. Особено внимание при производствения процес се обръща на т.нар. помощни вещества, чиито токсични ефекти са сведени до 0.
- Не си създавайте мнение за ваксинопрофилактиката от приятели и медии! Много често те са манипулативни и неточни. Знам, че е много силна и потресаваща новината за дете, получило тежка болест след ваксина, но в повечето случаи това не е истина. Е, този подход „продава“, но не помага за здравето. Ако имате страхове, споделете ги с доверения си лекар! Първо си поговорете, поинтересувайте се за вида на ваксината, която предстои да бъде поставена, и я направете едва след това! Дори да се отложи с няколко седмици или месеца, не е фатално.
- Ваксина се прилага само на здраво дете – това е изключително важно условие. То не трябва да има активна инфекция – температура, кашлица, обилна хрема, повръщане, диария и др.
- Винаги преди имунизирането лекарят трябва да проведе с вас подробен разговор и да направи прецизен преглед на детето.
- Наблюдавайте детето след ваксинация, но без напрежение.
- Ползвайте лепенки за ваксини.
- Не давайте предварително противотемпературни препарати.
- Желателно е ваксината да се поставя на гладно дете – да е изминало поне 3 часа от последното хранене.
- Къпането след ваксина е разрешено.
- Ако предишна ваксина е довела до някакъв страничен ефект, непременно споделете с лекаря си. Той е длъжен да анализира и свърже с ваксината всички симптоми, които са се появили до 24 часа след имунизацията. Ако счете, че е налице страничен ефект, следва да ви изпрати при специализирана комисия, която ще ви даде компетентен отговор на много въпроси и ще отложи ваксините за известно време.
- Не си търсете повод или оправдание сами да отлагате ваксините. Ще дойде време, когато детето трябва да посещава детска градина и тогава ще бъдете принудени да ги направите, но в по-кратък срок и на цената на по-голям риск.
- Ако детето ви е алергично, това не е противопоказание за ваксиниране. При бебе с атопичен дерматит (който се проявява най-често във възрастта от 3 до 12 месеца) може да се направи ваксинация, но само ако няма силно обостряне. Ако такова е налице, лекарят ще изчака да намалее активността на обрива и тогава ще приложи ваксините.
- Ако детето е алергично към храна, лекарят ще прецени дали има риск при ваксиниране.
- Ако бебето страда от аномалии, които не се отразяват върху функциите на важни системи (като дихателна, сърдечна, отделителна, нервна), лекарят най-вероятно ще прилага ваксините.
-
- Ако детето приема системно кортикостероиди или цитостатици, не трябва да се имунизира.
- Ваксините се отлагат, ако в семейството има активно болен от някаква инфекция – може бебето да е заразено, но в момента на прегледа да е в инкубационен период и лекарят да не открие болестта.
- Ваксините се отлагат и когато в семейството има шарка – ако по-голямото братче или сестриче има шарка, се изчаква необходимият инкубационен период и чак тогава се прави ваксина на бебето.
- Много е важно да се води стриктна документация за всички проведени ваксини. Не се допускат никакви неточности. Много често майките забравят имунизационните паспорти, когато посещават детската консултация.
Никога не правя имунизация без документи, тъй като има риск да пропусна нещо или да дублирам ваксина, което е изключително неприятно.