Няма нищо случайно под слънцето. Откакто има памет от пожълтелите страници на човешката история, пречистване на душата и тялото се е препоръчвало по няколко пъти в годината. Коледните или Рождественските пости започват днес, на 16 ноември, и завършват на 24 декември – Бъдни вечер. Ако се съвместят датите на постите и знаците на Зодиака ще открием, че Коледните пости се провеждат под знака на Стрелеца. Именно през този период върху Земята се излива огромен поток от космическа енергия, която може да разстрои работата на организма ни, ако се храним обилно. Следователно постите (някога те са били само на вода и нищо друго) имат и огромно профилактично и здравословно значение. В тяхното спазване се крие ключът към здравето на хората, които ги спазват, и подобряването на генофонда на една нация.
По време на 40-дневния пост не се разрешава да се яде месо, както и всички животински продукти – яйца, мляко, сирене, кашкавал, извара. Алкохолът също е забранен, с изключение на виното. Червено вино може да се употребява всеки ден по една чаша, с изключение на сряда и петък. Виното е единственият алкохол, който се разрешава по време на поста, тъй като е символ на Христовата кръв.
Има дни със строги пости, когато са позволени само растителна храна и олио (за предпочитане зехтин). През останалото време са разрешени вино, риба и морски продукти с изключение на сряда и петък, когато пак се спазва строг пост. Млечните продукти не са разрешени, а рибата и морските продукти се консумират в някои от дните.
Какво се яде по дни:
15 – 22 ноември – спазва се строг пост
23 ноември – 19 декември – позволени са вино, риба и морски дарове – с изключение на дните сряда и петък, когато пак се спазва строг пост.
20 – 24 декември – отново спазваме строг пост.
В последната нощ отбелязваме Бъдни вечер.
25 декември – вече може да се блажи, т.е хапват се месо и млечни продукти. Храните, които бихте могли да консумирате по време на пост, са: хляб – всякакъв (освен тези, на които изрично е упоменато, че съдържат яйца или мляко); плодове – всякакви; зеленчуци – всякакви, поради сезона най-често предпочитани са картофите, зелето и боба.
Изключение от Коледните пости църквата прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти. Разбира се, преяждането е недопустимо. Постът обаче не включва само ограничения в хранителния режим. Желаещите да постят трябва да се въздържат от изречени лоши думи, както и от лоши помисли. По този начин пречистването трябва да стане освен физическо и духовно. Смисълът е постигане на хармония между душата и тялото.
Във всички народни обичаи, дори и преди християнството, има елементи, свързани с рационалното хранене и природния начин на живот. Християнската религия ги систематизира и доразвива, като ги обвързва с църковните празници. Тя изхожда от това, че в човешката природа е нарушена хармонията между духовното и плътското начало и плътското се стреми да доминира над духа. Затова човек се нуждае макар и от елементарни методи за самоограничаване.
Заедно е детайлите по храненето ни през този последен за годината пост не бива да забравяме, че агресията, завистта към околните и сребролюбието са истински опасните за душата ни неща, които трябва дa изключим от духовното си меню.
Спазването на Коледните пости е личен избор. Всички знаем кои са обичайните постни гозби – варива, хляб, плодове и зеленчуци. За ваше улеснение сме подбрали, заедно с az-jenata.bg, няколко нестандартни, но интересни идеи за постни гозби.
Посрещнете Коледа здрави цялото семейство …
Постна салата с булгур
Необходими продукти:
500 г булгур
1 глава кромид лук
1 голяма краставица
2 червени чушки
2 стръка магданоз
4-5 с.л. зехтин
1 домат
сол и черен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
Сварете булгура в подсолена вода. След като е готов, го прецедете добре.
Нарежете на ситно всички зеленчуци и магданоза. Добавете ги в булгура. Изсипете зехтина към сместа и разбъркайте. Прибавете солта и черния пипер и отново разбъркайте добре. Всички продукти трябва да се смесят.
Посрещнете Коледа здрави цялото семейство …
Задушени тиквички с патладжан и гъби
Необходими продукти:
2 тиквички
3-4 червени чушки
1 патладжан, средно голям
150 г гъби
2 домата
1 глава лук
4-5 с. л. зехтин
150 мл вода
1/2 лъжичка сол
Начин на приготвяне:
Почистете и нарежете зеленчуците. Тиквичките, патладжана и доматите нарежете на кръгчета, а чушките на жулиени. Гъбите може да оставите цели по желание или да нарежете на слайсове. Загрейте мазнината на средна температура. Запържете в нея лука, докато се задуши. Добавете чушките и продължете да задушавате още няколко минути. Прибавете тиквичките, патладжаните и гъбите. Оставете ястието да се готви още около 15 минути, като разбърквате постоянно. Накрая добавете доматите. Залейте зеленчуците с водата и посолете. Похлупете с капак и задушете, докато започне да ври. 20-25 минути, след като ястието е завряло, би трябвало да е готово.
Царевични хлебчета с маслини
Необходими продукти:
2 ч.ч. царевично брашно
1 ч.ч. пшеничено брашно
1/3 ч.ч. захар
1 щипка сол
1 пакетче бакпулвер
50 мл олио
2 ч.ч. вода
150 г маслини без костилка
Начин на приготвяне:
Смесете сухите съставки. За по-сигурно ги пресейте, за да се смесят добре. След това добавете олиото и водата. Омесете меко тесто с ръце. Разстелете го с пръсти, така че да можете към него да прибавите и маслините. Ако искате, може да ги нарежете предварително, а да ги оставите и цели. Омесете тестото отново. Разделете го на малки парчета и оформете топки. Поставете ги в намазнена и набрашнена тава да втасат. След като се уголемят, печете в загрята на 200-220 градуса фурна за около 30 минути.
Лесна супа с три вида боб
Необходими продукти:
2 с.л. олио или зехтин
1 голяма глава лук
8 скилидки чесън
1 голяма червена чушка
1 люта чушка
сол, черен и червен пипер на вкус
2 щипки млян кимион
половин ч.л. сушен риган
5 големи домата
1 консерва пасирани домати
1 литър зеленчуков бульон
500 мл вода
по 1 малка консерва (200 г) черен, червен и бял боб
1 малка консерва царевица
Начин на приготвяне:
Запържете лука заедно с чесъна, лютата и сладката чушка. Прибавете кимиона, червения и червения пипер, сол на вкус и разбъркайте. По желание може да добавите и малко лют червен пипер. Нарежете доматите на ситно и ги сложете заедно с пасираните. Налейте бульона и водата. Прецедете боба и също го сложете да ври заедно с другите съставки за около 25 минути. Накрая прибавете прецедената царевица, сушения риган и гответе още 5 минути.
Постна лазаня с доматен сос и подправки
Необходими продукти:
1 пакет кори за лазаня
1 глава лук
1 голяма консерва белени домати
1 чаша доматено пюре
2 скилидки чесън
2 щипки босилек, сушен
1 щипка сол
1 щипка черен пипер
2 стръка пресен магданоз
Начин на приготвяне:
Загрейте зехтина на средна температура. Запържете в него намачкания чесън. Добавете лука и разбъркайте за няколко минути. След като се разнесе ухание от тигана, добавете и доматите и пюрето. Овкусете с подправките. Похлупете с капак и оставете да къкри на тих огън, докато се сгъсти. Отделно в дълбока тенджера кипнете вода. В нея потопете корите за лазанята за кратко. Отцедете ги и ги оставете настрана. След като сосът е готов, подредете в тавичка за печене ред кори, ред сос и така, докато продуктите свършат. Печете лазанята увита с фолио в предварително загрята на 200 градуса фурна.