Достатъчно е да минете покрай стая, където се намира болнен от варицела, и ще се заразите, казват лекарите. Вирусът буквално се носи с потоците въздух и заразява за секунди, твърдят специалистите.
Инкубационният период на варицелата е 15-16 дни. През това време детето вече носи в себе си болестта, но тя още не се е проявила. Две седмици след заразяването се повишава температурата и се появява общо неразположение. И само след ден-два вече се появява и обривът – на лицето, под косата, след това “запълзява” и по цялото тяло. На мястото на червените отначало петънца се появяват мехурчета. Те бързо се пукат, от тях изтича мътна течност, а самите мехурчета се покриват с коричка, която отпада след една седмица.
Обикновено по време на болестта детето получава около 300 мехурчета. Много рядко са по-малко на брой, но има случаи, когато стигат и надминават 1000 на брой. Обриването продължава няколко дни, а температурата спада след 3-4 дни.
При нормално протичане на болестта не се изисква никакво лечение
Важното е да се спазва хигиената и добре да се грижите за болното дете.
Мехурчетата предизвикват сърбеж, детето може да ги разчесва и да предизвика бактериална инфекция в раничките. Тогава започва загнояване, а гнойните корички остават дълго време. Те оставят и белези след себе си – не толкова груби като при вариолата, на все пак явни. Най-добре е да не се стига до там. Затова задължително трябва
да се поддържа необходимата хигиена
Измивайте детето под душа със сапун. Често сменяйте пижамата и спалното бельо. Няма да е излишно да ги изварявате. Следете за това ноктите му да са изрязани, а ръцете винаги чисти.
Намазвайте загноените корички със синтомицинова емулсия. Тя потиска разпространяването на микробите, освен това не изцапва дрехите.
Ако се появят мехурчета на устната лигавица – трябва да му давате да изплаква устната кухина с лайкова отвара. Понякога се появяват мехурчета и на конюнктивите на очите. Те не заплашват зрението. В този случай промивайте клепачите с лайкова отвара и капвайте в очите физиологичен разтвор.
ВНИМАНИЕ!
Това, което по никакъв начин не трябва да правите, ако детето ви се е заразило и разболяло от варицела, е да му давате аспирин. Изключително опасно е, защото може да предизвика тежки увреждания на черния дроб и мозъка (синдромът на Рей). Ако много се налага да свалите температурата, му давайте парацетамол – 15 мг на 1 кг телесно тегло. Но само ако температурата е превишила 38,5.
Съществуват няколко препарата за лечение на варицелата, но ако болестта протича леко, няма никакъв смисъл да ги давате на детето.
Подрастващите и възрастните понасят много по-тежко от децата тази болест – с висока температура, понякога с кръвоизливи, както от обрива, така и във вътрешните органи.
Всички вероятно сте чували, че е по-благоприятно варицелата да се преболедува в детските години.
ВНИМАНИЕ!
Ваксината против варицела не е задължителна. Мненията са спорни не само сред медицинския персонал, но и сред пациентите. В медицинските форуми много хора споделят как са си купили ваксина от Гърция например и са я поставили на децата си. Но това не ги е предпазило.
И все пак, много специалисти са на мнение, че ваксината предпазва от варицела, а дори и да се случи, болестта протича много по-леко.
Херпесът и опасващият лишей са роднини на варицелата
Оказва се, че вирусът на варицелата е “роднина” на херпесния вирус. Знаем, че той предизвиква обрив по устните или, което е по-лошо, по половите органи. При пръв контакт с тези вируси се развива варицела.
След болестта в организма на човека остават антитела, които не позволяват ново заразяване, дори и при близък контакт. Но вирусът не изчезва от организма. Той се крие в нервните клетки, където се съхранява в латентно състояние през целия ни живот. Когато силата на имунните реакции се понижи, вирусът започва “да надига глава” и така предизвиква много болезнено възпаление на отделни нерви. То се съпровожда с обриви и мехурчета, които много приличат на тези от дребната шарка – варицелата. Нервите са разположени хоризонтално на торса, така че мехурчетата се появяват на повърхността, перпендикулярна на гръбначния стълб. И тогава вече говорим за опасващ лишей. Но той може да се развие и при млади хора – вследствие на някакви болести или стрес. При това състояние болките са много силни, а мехурчетата – безброй… Това, което не всички знаят, е, че опасващият лишей е заразен.
Лечението
Етеричните масла могат да помогнат като локално средство. Те намаляват болката, подсушават мехурчетата и действат като антивирусно средство. Най-добре използвайте комбинация от две-три етерични масла. Ако мехурчетата са засегнали малки участъци кожа, намазвайте внимателно 2-3 пъти на ден. Много полезно е евкалиптовото масло. Ако болката не премине, добавете и лавандулово. То оказва заздравяващо действие. Паралелно с това можете да приемате настойка от лавандулов цвят, която оказва отпускащ ефект. Ако след прекратяване на острия пристъп дълго време ви измъчва болка, може да ви помогне едно полезно средство. То ще укрепи нервната система. Изпивайте по 20 капки овесена настойка два пъти на ден, или добавяйте овесен булгур или овесени ядки в храната си. Понякога опасващият лишей се съпровожда с депресия. В този случай много добре би ви се отразило да приемате розмарин – просто добавяйте в сутрешния чай.
Вечер изпивайте чаша липов чай, за да заспите спокойно.
Вирусът може да засегне и очите, а това е опасно
Вирусът варицела зостер може да се прояви и като очно заболяване. В този случай обривът се появява на слепоочията и клепачите, както и под очите. А самите очи се зачервяват и подпухват.
Малки мехурчета могат да се появят и на бялото на очите. Това трябва да ви накара веднага да потърсите офталмолог. В никакъв случай не се занимавайте със самолечение. Заразеното око трябва да се затвори: сложете му памучно тампонче и закрепете с бинт.
Лекарят назначава консервативно лечение. Първо се предписват имуностимулатори, за да може да се подсили имунитетът и съответно да се бори с болестта. Второ, болният трябва да приема и противовирусни препарати във вид на капки и мехлеми. Но в никакъв случай не си ги назначавайте сами.
Не е изключено и хирургично лечение – зависи от дълбочината и степента на увреждане на окото. А в най-тежките случаи се присажда роговица.
Полезно за всички
Как да “укротим” обрива
Поддържайте чистота на обринатото място, но не ползвайте ароматизиран сапун или ароматни масла за вана. Може да налагате кубчета лед на обрива, като предварително ги обвиете в гладка тъкан, напоена с лайкова настойка. Носете удобни дрехи от естествени тъкани. Приемайте витамини, те помагат за регенериране на кожата и нервите. Най-полезни са витамини от групата В, както и витамин А. Наблягайте на пресните плодове и зеленчуци, както и на хляба.
За лечение на херпес зостер лекарят назначава съвременни ефикасни противовирусни препарати.
Трябва да запомните, че колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре, защото това ще ви предпази от много мъчителната постхерпетична невралгия.
Често обривите на кръста и ханша се приемат за опасващ лишей. Но в крайна сметка може да става дума за генитален херпес. Затова трябва да се изследвате, за да сте сигурни.
Здравейте, д-р Янакиев. На синът ми койтое на 7 месеца му предсноят ваксините синфлорикс и хепатит Б идната седмица-аз не съм карала варицела,а на 5.01 имах контакт с болно дете,чиито обрив е излязъл предния ден тоест в най заразния период. Според вас трябва ли да отложа ваксините на детето,притеснявам се,че може вече да нося този вирус и да му го предам,и съответно да не се е проявил докато бъде имунизиран. Уж бебетата имали имунитет,но факт е че нашите наборчета се разболяват едно след друго. Благодаря Ви!
Здравейте Краси,
По принцип след като вие не сте болна , то няма риск за бебето.
Така ,че може да имунизирате.
Според мен разбийте ваксините и ги направете през един месец.
Ако искате да сте напълно сигурна , то воже да изчакате 21 дни от контакта.
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Моля за мнение. Извинявам се че нахалствам,но искам да чуя и вашено мнение
Здравейте, д-р Янакиев. Пиша Ви, защото имам притеснения относно тази така заразна болест. На 29год. съм, бременна съм в началото на четвъртият месец, не съм боледувала от варицела, а синът ми който е на 3год. и 6мес. е бил контактен с болно дете. В случай, че той се разболее има ли начин аз да се предпазя с някакви медикаменти, защото с традиционната медицина е ясно, че няма как да стане. Или в случай, че се разболея и аз мога ли по някакъв начин да я преболедувам по- леко, защото знам,че е много опасно за плода? Благодаря предварително.
Здравейте Галена,
Не се притеснявайте. Най-опасна за бременната е шарката през първите месици и през последните 2 седмици.
Препоръчвам следната схема за предпазване :
–Рус токсикоденброн 15 сн – 5 гран. на ден
–Осцилококцинум – 1 фл. на ден
Добре е да ограничите посещението на детска градина на по-голмото дете, докато има шарка в градината.
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте. Имам бебе на два месеца, на 14- ти поставихме ваксината, която си е наред този месец. На 19- ти големият ми син тръгва на ясла, където има варицела в момента,уж в друга група…ако той се зарази…може и бебето да се зарази… достатъчно дни ли ще са минали от скорошната ваксина, проблем ли е или по- добре да отложа яслата ( и с колко)? Дано не стана много объркано.тоест лошо ли е, ако бебето се зарази с варицела 4 дни след ваксина!? Благодаря!
Здравейте Евианна,
На всякъде пиша, че е нежелателно комбинацията малко бебе и дете, което ходи на ясла. Трябва да мине поне 21 дни от контакта да по-голямото за да сме сигурни,че бебето няма да се разболее.
С уважение д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте, д-р Янакиев. Пиша Ви, защото имам притеснения относно тази така заразна болест. Съпругът ми е на 43г.и по твърдение на майка му е карал варицела 5 пъти и за жалост сега се зарази от малката ми дъщеря отново за 6ти път. Може ли да ми кажете каде е проблема при него и опасно ли е за неговата възраст. Благодаря ви
Здравейте Радостина,
Не се притеснявайте. Най-вероятно данните на майка му не са верни. Препоръчвам Ви към неговата терапия да добавите и имуностимулиращо лечение – д-р МАРИО Имунокидс – 2 пъти по7,5 мл и Рус токсикодендрон 15 сн – 3 пъти по 5 гран.
С уважение д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"