Бум на летен грип има в страната. Той се причинява основно от 6 – 7 ентеровируса, които ни атакуват в момента. Това съобщи водещият вирусолог акад. Ангел Гълъбов. Ентеровирусите се развиват в тънките черва. При възрастните обаче те могат да поразят сърцето, като причиняват миокардити, да доведат до асептични менингити, които са лечими, и силни болки в междуребрието от невралгии.
В повечето случаи вирусите на летния грип, се проявяват с висока температура, зачервено гърло, втрисания, обриви, гадене, болки в стомаха и разтройство.
Заболяването отшумява за около седмица.
Причина за подранилия летен грип са жегите още в края на юни. Той обикновено върлува след средата на юли.
Ваксина срещу него няма създадена, тъй като ентеровирусите имат способността да се променят постоянно. Обикновено, попаднали в тънките черва на човека, само за часове е възможно да се изменят до съвършено нов тип. Затова добрата хигиена е единственият начин да се предпазим от летния грип, причиняван от тях. Ентеровирусите са много устойчиви, затова в САЩ срещу тях са създадени специални сапуни, които масово се използват от хората в активния за заразата сезон.
Заразяването може да стане не само от кихане и кашляне на околните или от ползване на чужди или не добре измити прибори за хранене, пипане на дръжките в автобусите тролеите или от перилата на ескалатора в метрото.
Трябва да се отбележи и факта че заразяването е повишено понеже в 80% от
от случаите ентеровирусите нямат никаква клинична проява. Един заразен човек може да не усеща никакви симптоми няколко дни, но през това време да инфектира много хора около себе си.
Хомеопатичният подход при тези заболявания е много удачен, предвид невъзможността на традиционната медицина да отговори на вирусната атака с подходящи средства на този етап.
Прилаганите средства са групирани в няколко групи поради факта че при повечето пациенти има сходство в някои симптоми и различия в индивидуалния отговор.
Най-често прилаганите симптоматични медикаменти са свързани с преобладаващите оплаквания които са:
- Повръщане– обикновено е много кратно и не води до облекчение, а се стига до момент на изваждане на стомашни сокове и всичко което е поето с цел оводняване, затова добре е да се дадат следните медикаменти
– Ipeca 9CH – при повръщане което не води до облекчение и чист необложен език. Дава се в ритъма на повръщането или след всяко изхождане по 3 до 5 гранули под езика, а за малки деца разтворени във вода
– Arsenicum album 9CH – повърнатите материи са парещи и има силна отпадналост и жажда за малки количества вода
– Phosphorus 9CH – 2-3 пъти на ден по 5 гранули при всички случаи на зловонно повръщане и интоксикация с отпадналост и жажда за студена вода на малки глътки
– Sena 5CH – при повръщане с ацетонов дъх
- Разтройство– обикновено е кашево и не много обилно с кисела миризма или с примеси от хранителни остатъци
– Ipeca 9 CH – когато има болки в корема и пеннести, зеленикави изпражнения и обикновено се придружава от гадене и повръщане – дава се отново в ритъма на изхожданията.
– Baptista tinctoria 9CH – освен диария има и болки в мускулите и очите при опит за въртене
– Colocynthis 9CH – при болки в корема които се облекчават от превиване на две и притискане – обикновено се дават по 5 гранули в ритъма на коликите
- Температура – в повечето случаи не е много висока – около 37,5 ºC, но при задълбочаващо се обезводняване може да се повиши до 38 -39 ºC.
– Bryoniq alba 9CH – температура до 38-39 ºC но с постепенно начало , както при постепенното обезводняване на организма , придружени с мускулни и ставни болки, силна жажда и влошаване на сухата кашлица и главоболието от най- малко движение- дава се 3-4 пъти на ден
– Baptista tinctoria – вече беше спомената и е типичен маикамент за лечение на „чревен грип”
– Aconitum napelius 9CH – при температура с високи стойности – до 40 ºC, силна жажда и гореща кожа, но без изпотяване
4 Суха кашлица – обикновено се дължи на оток на лигавиците и интоксикацията на организма, затова много подходящи са два от вече споменатите медикаменти
– Аconitum napellis 9CH
– Bryonia alba 9CH
Важен момент е да се овладее и обезводняването на организма, което се постига както с поемане на подходящи течности – сокове от ябълки, лимон, нар и чай от лайка, шипка и мента, достатъчно минерална вода до към 2 литра на ден и набавяне на загубите от соли – натрий и калий с препарати съдържащи натриев цитрат и калиеви соли.
Информацията е насочваща – лечението се осъществява винаги от лекар!
д-р Симеонова