Алергията към протеините на кравето мляко / АПКМ/ е водеща сред хранителните алергии при кърмачетата и децата до 3 годишна възраст.
При нея имаме нежелана имунна реакция към белтъчините на млякото и съответно се проявяват симптоми, които са неприятни и водят до дискомфорт на малкото дете.
Много е важна своевременната диагноза. Това дава възможност за ранно лечение и пълно излекуване.
АПКМ е сравнително често срещана – до 3 % при кърмачетата и около 1 % при децата до 6 годишна възраст.
Кърмените деца също могат да развият тази алергия от преминалите белтъци , консумирани от майката през кърмата.
Основни симптоми на тази алергия са :
–затруднено и болезнено хранене
–повръщане
–рефлукс
–безапетитие и отказ от храна
–силно изразени коремни болки
–диария с кървави примеси
–атопичен дерматит
–хронична желязодефицитна анемия
–изоставяне в растежа
Диагнозата при повечето деца се поставя много лесно – като се елиминира алергена . След това диагнозата се подкрепя от провокационни тестове – за кратко се подновява храненето с обикновено млеко.
Ако бебето е на кърма и има изброените симптоми, то се вглеждаме в храната на майката и напълно изключваме мляко и млечни продукти в нейното меню.
За диагноза лекарите използват – кръвни тестове – пълна кръвна картина с диферинциално броене и изследване на специфични Имуноглобулини Е. Кожните тестове също могат да ни помогнат.
Задължително е и ехографското изследване на коремни органи и микробиологично тестуване на изхожданията.
Но , както посочих по-горе диагнозата може да се потвърди по емпиричен път – когато заместим обичайното мляко със специално, изготвено на базата на соев хидролизат или аминокиселинно елементно мляко. Би трябвало симптомите да изчезнат в рамките на няколко дни.
Когато решим да направим орален провокационен тест – включване на млечен протеин , то е желателно да стане под лекарски контрол с цел да се реагира при остри алергични реакции. На практика се осъществява като първо се дава 1мл. мляко с постепенно покачваща се доза от 3, 10, 30 и 100мл. на интервал от 30 минути. Стабилните изхождания и липсата на повръщане и колики говорят до голяма степен за излекуване.
След като се потвърди диагнозата Алергия към протеините на кравето мляко, то бебето преминава на хидролизирано мляко, което в повечето случаи е на базата на соев протеин за минимум 6 месеца или поне до навършването на 9 – 12 месечна възраст.
След това се прави провокационен тест – и ако той е отрицателен може да се премине към млечни протеини.
Прогнозата на тази неприятна алепгия е добра – до 50% от децата е преодоляват до първата година, до 75 % до 3 тата и до 90 % до 6 тата година.
Изключително важни са три неща – ранна диагноза, правилна терапия и диета и редовно следене на нервно – психичните и физическите показатели на детето – за да не се допусне изоставяне в развитието.
Аз в моята практика съм имал много случаи на бебета и деца с алергия към протеините на кравето мляко.
Изключително съм бил доволен от приложеното хомеопатично лечение.
Едни от медикаментите , които съм използвал са – Гастрокинд, Магнезия карбоника и Поумон хистамин.
Здравейте,др.Марио!Детето ми е на 2г.3м.Израстна алергия към белтъка на кравето мляко и без проблеми започна да яде всичко.Но скоро изкара стомашен вирус,вследствие на което се получи вторична непоносимост към млякото.Състоянието включва стомашни колики,метеоризъм,подуване,хрема и кашлица.Давам храносмилателни ензими и пробиотици на Аквасорс.Какво ще ми препоръчате?Да спазвам ли безмлечна диета?Каква хомеопатия мога да включа?
Здравейте Деница,
Да, явно този вирус е подновил оплакванията на Вашето дете. За сега бъдете на безмлечна диета. За коремчето препоръчвам Гастрокинд – 3 пъти по1 табл. и Магнезия карбоника 9 сн – 3 пъти по 5 гран. Като се подобрят изхожданията започнет да давате и сиропа д-р Марио Имунокидс – за бързо повишаване на имунитета.
С уважение д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Благодаря Ви!Те изхожданията са нормални и аз вече една седмица давам Вашия сироп.Не мога само да си обясня дали всичко,което съдържа лактоза трябва да премахна или само основните-мляко,сирене,кашкавал?
Здравейте Деница, Само основните – мляко и млечни продукти.
Детето ще се оправи .
С уважение д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Здравейте! Детето ми е на 2 месеца и 20 дни, изхожданията му са воднисти. Разтройството му започна когато беше на 10 дни,тогава се изхожда поне по 8 пъти на ден, постепенно броя намаля на 2-3 до 4, но продължава да е много воднисто. Понякога изтича под формата на пяна, съдържа доста голямо количество слуз. Кървави жилки са се появявали само два пъти. Понякога повръща, но не е в големи количества. Имаше и обрив по бузките. Само на кърма е, насочихме се към алергия, но спазвам диета вече над месец( без мляко, яйца,риба, ядки, соя), а от две седмици не ям пиле и картофи. Ефект обаче от диетата всякаш няма,дори се появи кръв, в началото на диетата и след това отново преди седмица.А преди да започна диетата за известно време бяха започнали да имат по- гъста консистенция и да нямат слуз,без да правим нещо особено се втечниха отново и тогава започнах диета. Детето изглежда весело и наддаваше досега. Възможно ли е при толкова продължителна диета ефект да не се появява или просто причината е друга и каква би могла да бъде? Правена е микробиология на акото и резултатите бяха отрицателни. Искам да продължа да кърмя, но вече ме съветват да го храним със специални млека, което бих искала да избегна, но в същото време ме притеснява наличието на слуз в изпражненията и факта, че вече доста време детето стои така.Благодаря предварително!
Здравейте Христина,
Трябва да направите прецизна консултация с детски алерголог или гастроентеролог, за да се отхвърли диагнозата – непоносимост към белтъка на мялкото.
С уважение д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Благодаря за бързия отговор.Мислите ли, че докато не се уточни диагноза могат да се поставят ваксините или е по- добре засега да ги отложим.За момента е поставена, освен тези от родилния дом, само за хепатит б, когато навърши месец.
Здравейте Христина,
Докато не се уточни диагнозата е добре да се отложат ваксините.
С уважение д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Всичко за здравето на детето прочете в книгата "ОТ НУЛА"
Много благодаря!